„Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem.“ Takové je motto nového studentského svépomocného projektu Jazyky, který si klade za cíl podat souhrnný přehled možností studia cizích jazyků jako volitelných předmětů v rámci studia na MU. Projekt, který sídlí na internetové adrese http://jazyky.fimuni.org, vznikl z iniciativy skupiny studentů FI a FF MU jako reakce na dosavadní absenci podobného přehledu. Tato absence mnoha studentům doposud znesnadňovala orientaci v jazykové nabídce univerzity.

Nabídka jazykových předmětů otevřených studentům všech fakult je na MU skutečně široká, nicméně ne každému studentovi byla dosud snadno přístupná; tím méně pak nastupujícím studentům prvních ročníků, kteří by rádi při studiu jazyků navázali na střední školu nebo se na univerzitě začali rozvíjet mimo svůj obor studia i v některém novém cizím jazyce.

Studenti FI Marek Blahuš a Stanislav Filipčík se proto rozhodli sestavit neoficiální seznam, který by podával přehled všech jazyků, jež je možno na MU studovat i mimo filologické obory, a který by ke každému jazyku uváděl konkrétní předměty, včetně informací o požadovaných znalostech, rozsahu probíraného učiva a zkušeností konkrétních studentů či absolventů daného kurzu. Seznam by měl existující nabídku zpřehlednit, dále rozšířit a upřesnit dostupné informace a v neposlední řadě by měl poskytnout konkrétní zkušenosti s předmětem a kontakty na učitele i bývalé studenty.

Nový studentský projekt podává souhrnný přehled o možnostech studia cizích jazyků na MU. lIustrační foto: Archiv autora.


Aby byl záběr připravovaného seznamu co největší, rozhodli se iniciátoři vyzvat ke spolupráci i některé další studenty univerzity, včetně studentů z jiných fakult. Jedním z nich je i Marie Běťáková, studentka nederlandistiky na FF.

„Autoři projektu mě oslovili s nápadem vytvořit seznam jazyků také díky diskusnímu fóru o výuce jazyků na MU, kam jsem trochu přispívala. Protože mě baví učit se cizí jazyky a docela dost jsem jich na FF už prošla, moc ráda jsem se k projektu přidala. Nápad mě oslovil také tím, že něco takového na univerzitě chybělo. Mnoho lidí se chce naučit nějaký méně obvyklý jazyk a netuší, že s ním mohou zde na univerzitě začít úplně zdarma,“ komentuje své zapojení do projektu Marie, díky jejíž pomoci přibyly do seznamu například informace o možnostech studia lotyštiny, finštiny nebo třeba kečuánštiny.

Ve své současné podobě uvádí seznam, který je zveřejněn na internetu, informace o více než pětasedmdesáti kurzech dvacítky různých cizích jazyků. Seznam obsahuje i další praktické informace, např. o existenci jazykové studovny MU či o významných dokutech a zajímavých internetových stránkách k tématu. Vzhledem k neustálému vývoji a změnám v této nabídce ale nelze seznam považovat za kompletní. V plánu je jeho pravidelná aktualizace, a to jak vždy před vypuknutím registrací předmětů pro nový semestr, tak i na základě průběžně získávaných připomínek od zájemců z řad studentů školy či přímo od samotných učitelů jazyků, o jejichž zasílání autoři na stránce projektu žádají. Autoři se přitom nebrání ani spolupráci přímo s příslušnými orgány univerzity, jako je CJV MU nebo jednotlivá jeho oddělení na fakultách. A pokud se seznam jazykových předmětů setká s úspěchem, mají už dnes jeho tvůrci několik dalších nápadů, jak se na poli cizích jazyků zapojit do činnosti univerzity.

Marek Blahuš,
student FI