Spolupráce profesora Walshe s Urologickou klinikou MU sahá do počátku devadesátých let, kdy se poprvé setkal s přednostou Urologické kliniky MU profesorem Daliborem Pacíkem. V polovině devadesátých let se jako přednášející účastnil prvního vzdělávacího kurzu European School of Urology ve střední a východní Evropě, který se konal v Brně. Díky této úzké spolupráci bylo možné aplikovat jeho znalosti i techniku v České republice. V dalších letech pak umožnil třem českým urologům několikatýdenní praktickou stáž s možností operovat na urologickém oddělení v Johns Hopkins Hospital.
Vlastní anatomické objevy umožnily prof. Walshovi kompletně změnit operační techniku, díky které se podařilo dosáhnout poklesu závažných komplikací a vedlejších účinků, jež provázely léčbu v USA ještě v osmdesátých letech minulého století. V současnosti je již možné provádět léčbu při zachování sexuální funkce, zlepšení kontinence a snížení pooperačního úmrtí. Popsal také genetické faktory, které umožní předvídat pravděpodobnost vyléčení již před operací, a poukázal na úzkou spojitost rodinné anamnézy s relativním rizikem onemocnění. Čeští odborníci tak mohou lépe porozumět přirozenému vývoji onemocnění a genetickým závislostem.
S ohledem na složitost operace a skutečnost, že v mnoha částech světa není dostupná moderní radioterapie, vytvořil profesor Walsh DVD, které obsahuje detailní popis operace a které zdarma poskytl více než padesáti tisícům urologů na celém světě.
Ve své přednášce u příležitosti udělení čestného doktorátu představil prof. Walsh nejnovější poznatky v oblasti zkoumání karcinomu prostaty ve čtyřech hlavních přístupech, které je třeba provádět, aby bylo dosaženo snížení počtu úmrtí na karcinom prostaty. Jde o primární prevenci, sekundární prevenci (časnou diagnózu a léčbu ve vyléčitelném stadiu u mužů, kteří by bez léčby s nejvyšší pravděpodobností zemřeli), účinnou léčbu lokalizovaného onemocnění a zlepšení řešení pokročilého onemocnění.