Velvyslanec Spojených států v Česku Richard W. Graber přijel do Brna, aby diskutoval se studenty o aktuálním vývoji ve vztazích mezi USA a Českou republikou. V rámci svého programu se sešel také s rektorem Masarykovy univerzity. V úvodní přednášce ke studentům, kteří se sešli v konferenčním sále Moravské zemské knihovny, se dotkl zejména otázky americké radarové základny v Česku a problematiky vízové politiky. Hned poté jsme se s ním sešli ke krátkému rozhovoru.

Ve své přednášce jste řekl, že Spojené státy mají zájem na ochraně svých evropských spojenců. Je to jediný důvod, proč zde chcete vybudovat protiraketovou základnu?
Spojené státy mají samozřejmě zájem především na obraně Spojených států, ale naším cílem je i ochrana spojenců a Česká republika a jiné demokratické státy Evropy tam patří. Žijeme ve složitém světě a musíme čelit válce s terorismem v takových rozměrech jako nikdy předtím. Myslím, že je potřeba postupovat společně, abychom zajistili bezpečný svět. To je ten důvod.

Myslíte si, že nebezpečí toho, že na nás zaútočí kupříkladu Írán, je tak reálné?
Viděli jsme jejich aktivity v uplynulých měsících, takže si vůbec nemyslím, že je to hypotetická diskuse. Jakkoliv nemusí být něčeho takového schopni dnes, zcela jistě mohou mít potřebné prostředky v nejbližších letech. Myslet dopředu a snažit se předcházet možným budoucím útokům je podle nás ta nejlepší cesta. Nesmíte plánovat podle toho, jaký je svět dnes, ale podle toho, jak si myslíte, že bude vypadat v budoucnosti.

Některé české politické strany trvají na tom, aby se základna stala součástí kolektivní obrany NATO. Počítají Spojené státy s touto možností?
Zařízení, které chtějí Spojené státy vybudovat, doplní jakékoliv budoucí zařízení NATO. Severoatlantická aliance se ale ještě nerozhodlo přistoupit k budování takového systému. Jestli se tak stane, rozhodně by tato základna mohla sloužit jako příspěvek k budoucímu systému raketové obrany Aliance. Ale jak všude opakuji: NATO ještě není k tomuto kroku připravené – Spojené státy už mají potřebnou technologii a jsou připraveny.

„Myslet dopředu a snažit se předcházet budoucím útokům je podle nás ta nejlepší cesta,“ říká americký velvyslanec Richard W. Graber. Foto: David Povolný.

Jak vnímáte výhrůžky Česku a Polsku z ruské strany?
Myslím, že výroky, které jsme slyšeli v posledních týdnech, byly velmi nešťastné. Ministr obrany Spojených států Robert Gates přišel s klidnější odpovědí, když řekl, že chceme být s Ruskem partnery, nevyhledáváme novou studenou válku, chceme s Rusy spolupracovat a zahrnout je do protiraketové obrany. Jsou oblasti, kde se neshodneme, ale o těch se dá vždy debatovat. Spojené státy jednaly v uplynulých letech s Rusy mnohokrát o svých plánech na budování protiraketové obrany a myslím, že Rusové dobře ví, že to pro ně není hrozba. Ale budeme pokračovat v jednáních.

Proč si tedy myslíte, že i po předchozích jednáních reagovali Rusové zrovna teď tímto způsobem?
Abych byl upřímný, některé jejich reakce jsou pro nás naprosto matoucí.

Mohlo by případné vítězství demokratů v příštích volbách způsobit změnu strategie Spojených států v budování těchto vojenských základen?
Ne. Myslím, že ten proces bude pokračovat. Ani republikáni, ani demokraté nechtějí ohrozit bezpečnost naší země nebo Evropy. Očekávám, že tento proces bude pokračovat bez ohledu na to, kdo sedí ve vedoucích pozicích.

Mají Spojené státy nějaké záložní možnosti, pokud vyjednávání s Českem a Polskem selže?
Ano, máme i jiné možnosti.

A mohl byste prozradit jaké?
(Kroutí hlavou). Ale musím říct, že náš zájem se soustředí na Českou republiku a Polsko, a věříme, že tak to bude pokračovat.
Přejděme k jinému tématu. Myslíte si, že je jen otázkou času, kdy budou víza pro české občany cestující do Spojených států zrušena?
Přál bych si, aby tomu tak bylo. Prezident Bush by rád viděl změnu, já osobně také, ale vše závisí na Kongresu Spojených států, a to je překážka. Ve všech demokratických systémech vidíte, že přijetí zákona není jednoduchý a rychlý proces. Prezident doufá, že přenese zaměření zákona od výhradní regulace imigrace k posilování bezpečnosti hranic. A je důležité, aby Kongres viděl, že bezpečnostní opatření jsou dost silná na to, aby se mohlo přistoupit k uvolnění vízové povinnosti.

Je zde něco, co by Česko mohlo udělat, aby urychlilo tento proces?
Myslím, že Češi dali jasně najevo svůj zájem, a prezident Spojených států tomuto tématu rozumí a chce vidět změnu. Bezpečnost je pro nás důležitá, ale důležité jsou pro nás i zájmy našich velkých spojenců, jako je Česká republika.

Jste v Česku relativně krátkou dobu. Jak se vám tu líbí?
Mám rád vaši zemi. Pro mě osobně je možnost pracovat tady krásná příležitost. Je hezké sledovat, jak ohromný pokrok byl u vás za tak krátkou dobu učiněn. Vy, kteří tu žijete od narození, to možná nevidíte. Ale to, kam se vaše země pohnula od začátku devadesátých let, je ohromný příběh. A pracovat s Čechy na pokračování tohoto procesu je něco, na čem se doufám budu moci podílet.