Fyzik, filozof i pedagog. Člověk, jehož myšlenky přivedly Alberta Einsteina k vytvoření teorie relativity. Chrlický rodák Ernst Mach patří mezi významné vědce druhé poloviny 19. století. Sté výročí jeho úmrtí si proto připomenou osobnosti současné vědy na Brněnských dnech Ernsta Macha, které se budou konat od 18. do 20. února v Brně.
Ernst Mach se narodil 18. února 1838 v Chrlicích, krátce po narození se však rodina přestěhovala na statek u Vídně. O vzdělání mladého Ernsta se staral jeho otec, který byl před tím učitelem dětí barona von Brettona ve Zlíně. Dva roky pak strávil na piaristickém gymnáziu v Kroměříži a po maturitě se zapsal na vídeňskou univerzitu.
Roku 1860 získal titul doktora filozofie a o rok později habilitaci pro fyziku. Působil několik let jako soukromý docent ve Vídni, pak byl jmenován profesorem matematiky a fyziky na univerzitě v Grazu a roku 1867 odešel do Prahy na tehdejší Karlo-Ferdinandovu univerzitu. Vedl tam fyzikální kabinet a dvakrát byl zvolen jejím rektorem.
Ještě ve Vídni se Mach hodně věnoval přednáškám například o optice nebo hudební akustice. Jeho vědecká činnost byla rozsáhlá, napsal přes sedm desítek pojednání a sedm monografií. Byl profesorem vyšší matematiky, matematické fyziky a experimentální fyziky, ale věnoval se také biologii, lékařské fyzice, fyziologické fyzice, filosofii a pedagogice.
Přispěl například k objasnění rovnovážné funkce ucha a hodně se věnoval zkoumání rázových vln. Jeho jméno nese i veličina udávající poměr rychlosti pohybu tělesa v určitém prostředí k rychlosti šíření zvuku, je to tzv. Machovo číslo, které mnozí znají v souvislosti s nadzvukovými rychlostmi. Ernst Mach byl známý také svou kritikou Newtonových představ o prostoru a čase. Kritizoval však také nově se rozvíjející oblast atomové fyziky a na sklonku života odmítl i Einsteinovu teorii relativity, přestože sám výsledky své práce slavného vědce inspiroval.
Chystaná konference se bude věnovat širší problematice historických i současných témat vztahujících se k dílu Ernsta Macha – mechanice, relativitě a kosmologii, filozofickým otázkám a významu díla Ernsta Macha pro rozvoj techniky.
Její součástí bude i vernisáž výstavky dokumentů z předchozích Brněnských dnů Ernsta Macha, které se konaly v letech 1988 a 2008, a aktuálních monografií týkajících se této významné osobnosti. Výstava bude k vidění v rodném domě Ernsta Macha v Chrlicích 19. února.
Konferenci pořádá Ústav teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty MU spolu s Akademií věd ČR, Učenou společností ČR, Jednotou českých matematiků a fyziků a městskou částí Brno-Chrlice.