Unikátní dřevinu Wollemia nobilis – wolemie vznešená získala do svých sbírek Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty MU. Ve volné přírodě se tento jehličnan nachází jen v kaňonu Národního parku Wollemi v Austrálii, kde roste pouhá stovka těchto jedinců. Masarykova univerzita je první českou vysokou školou, která se zapojila do projektu záchrany wolemie vznešené. Záchranný program spočívá v rozšíření vzácného jehličnanu do botanických zahrad po celém světě, aby v případě zničení přirozené populace mohl být druh vrácen zpět.

Wolemie je jedna z nejstarších a zcela ojedinělých rostlin světa, jejíž historie sahá až do období dinosaurů. V přírodě žije méně než sto dospělých stromů, patří tedy k nejohroženějším druhům. Proto je wolemie nyní středem pozornosti významných výzkumných prací, které mají pomoci zajistit její přežití. Než ji v roce 1994 objevil pracovník národního parku Wollemi, byla známa pouze z fosilií a předpokládalo se, že vyhynula již před dvěma miliony let. Národní park Wollemi, který se nachází asi dvě stě kilometrů od největšího australského města Sydney, je jediné známé místo na světě, kde se rostlina ve volné přírodě nachází.

„Konečky výhonků wolemie mají na jaře a v létě barvu zeleného jablka a vytvářejí kontrast se starším tmavě zeleným jehličím,“ říká Magdaléna Chytrá z Botanické zahrady MU. Kůra se odlišuje od známých druhů, vypadá jako čokoláda prostoupená vzduchovými bublinkami. Foto: Petr Preclík.
Wolemie je majestátní jehličnan, který v přírodě dorůstá do výšky čtyřiceti metrů, průměr kmene může být i více než metr. Stromy wolemie vznešené, která patří do čeledi blahočetovitých (Araucariaceae), rostou na vlhkých skalnatých výstupcích, obklopeny divokými horami a panenskou přírodou. Lokalita jejího výskytu je tedy velmi izolovaná – vlhké údolí v jinak suché okolní krajině. Druh tam po miliony let přežíval bez zásahu člověka. Ve chvíli, kdy ale člověk začal do života této vzácné rostliny zasahovat, hrozí jí vyhubení například proto, že ji člověk nakazí houbovou chorobou, kterou tam zanese na svém oděvu. „Genetická variabilita celé čeledi i rodu wolemie je velmi malá. Všichni jedinci jsou si příbuzní, a proto by se nemusel najít žádný odolný jedinec, který by přežil nápor choroby nebo škůdce,“ uvedla botanička Magdaléna Chytrá z Botanické zahrady MU. Přesné místo nálezu se tedy přísně tají, aby nedošlo k nežádoucímu ohrožení stromů. Vysoké dospělé stromy tak po staletí rostou na jednom stanovišti, v jejich podrostu roste listnatý les.

Wolemie, někdy pro své stáří nazývána jako rostlinný dinosaurus, byla pojmenována podle australského Národního parku, kde byla objevena.

Wollemi je slovo australských původních obyvatel a znamená „ohlédni se, měj oči otevřené a dávej pozor“. Vědecké jméno rostliny má odrážet majestátnost stromu a jméno objevitele Davida Noblea.

Veřejnost si může prohlédnout vzácnou rostlinu a seznámit se s její historií, současností i budoucností na odborných plakátech nebo prostřednictvím filmu. Botanická zahrada Masarykovy univerzity je otevřena každý všední den od 9 do 17 hodin a o víkendech od 9 do 16 hodin.