První ročník originální soutěže nazvané Fyzikální cirkus uspořádala v sobotu 12. května Masarykova univerzita spolu s Hvězdárnou a planetáriem Mikuláše Koperníka v Brně. V soutěži určené středoškolákům se utkalo sedm týmů v disciplínách raketa na vodní pohon a cihlová zeď. Středoškoláci přijeli z Brna, Hodonína, Ostravy a z Prahy. Absolutním vítězem se nakonec stal tým číslo 3 z Gymnázia Voděradská v Praze.

„Pumpuj! Pumpuj!“ volají členové týmu číslo 14 na svého kamaráda, který pomocí velké pumpy vhání tlak do PET láhve naplněné vodou mířící dnem k nebi. Pumpování trvá už opravdu dlouho a tlak v láhvi sílí. Přihlížející diváci ustupují od vodní rakety pořád dále. „Vždyť vám to praskne!“ křičí někdo z davu. Najednou PET láhev sotva postřehnutelnou rychlostí vyletí kolmo do vzduchu a zanechá za sebou jen matnou vodní stopu. Další přichystaný soutěžící uvolňuje pomocí rybářského prutu padák připevněný na raketě. Ta se i přesto rychle snáší k zemi a nakonec končí vysoko na stromě. Pro soutěžící začíná boj o čas. Musejí totiž co nejrychleji start rakety zopakovat.

Tým číslo 14 nakonec celkově nezvítězil, za zdolaných padesát metrů atmosféry a dobu sedm sekund ve vzduchu ale získal aspoň Cenu za nejvyšší let a největší invenci. „Naší výhodou bylo, že jsme hrdlo láhve měli stáhnuté matkou, která se dala podle potřeby utáhnout nebo povolit, takže jsme dosáhli vyššího tlaku než všichni ostatní. Nepodařilo se nám bohužel start dost rychle zopakovat,“ řekl Ivo Trávníček z Gymnázia Hodonín.

Úkolem středoškoláků soutěžících v Brně na Kraví hoře v rámci akce Fyzikální cirkus bylo postavit raketu z PET láhve, která jako pohon využije stlačenou vodu a vzduch a udrží se co nejdéle nad zemí. Foto: David Povolný.

Přesné zadání disciplíny bylo postavit raketu z běžné PET láhve, která jako pohon využije stlačenou vodu a vzduch a udrží se co nejdéle nad zemí. Jedna a táž raketa pak musela být odpálena dvakrát za sebou s odstupem mezi dvěma starty nanejvýš deset minut. Pro bodování se počítala doba letu rakety a doba mezi dvěma starty. V druhé, divácky již méně atraktivní, ale rozhodně ne snadnější disciplíně, bylo cílem postavit zeď z cihel, která ve vodorovném směru co nejvíc přesáhne vyznačenou čáru na zemi. Navíc se za touto čárou nesmí nikde dotknout podložky.

„Chtěli jsme navázat na cyklus přednášek Dobrodružná fyzika, ale s tím, že tentokrát zapojíme diváky. Inspiraci jsme našli ve světě, kde jsou na podobných akcích oblíbené zejména ony vodní rakety,“ vysvětlil, jak se nápad zrodil, jeden z organizátorů celé akce Jiří Dušek. „Tento ročník bereme jako nultý, ale protože se to moc vyvedlo, už teď jsme se domluvili, že další ročník stoprocentně bude,“ dodal.

Přestože vítěz mohl být jen jeden, cenu si nakonec odnesly všechny týmy, i když šlo třeba jen o Cenu za největší nákres a největší odchylku od reality nebo Cenu za umělecký dojem. „Podobné akce mohou nastartovat vědeckou dráhu nejednoho ze studentů. Toto je ten nejlepší věk, kdy se profilují zájmy, a pokud je tohle povzbudí, tak je to jenom dobře,“ uvedl porotce soutěže Ing. František Hruška z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky.

Kromě možnosti sledovat soutěže byl pro návštěvníky přichystaný i doprovodný program. Protože aspoň na první část dne vyšlo pěkné počasí, měli všichni přítomní možnost pozorovat planetu Venuši na denní obloze. Řada návštěvníků využila i příležitosti navštívit výstavu moravských vltavínů Střepy kosmických katastrof.

Zlatým hřebem odpoledne pak byla přednáška výše zmiňovaného Ing. Františka Hrušky o první československé družici Magion 1, na jejíž konstrukci se sám podílel.

Fotografie z celé akce i přesné popisy jednotlivých disciplín jsou k dispozici na webových stránkách
http://cirkus.hvezdarna.cz.