Mezinárodní projekt TIMSIS, na kterém se od roku 2004 podílí i katedra speciální pedagogiky PdF, je určen učitelům, kteří pracují s chronicky nemocnými dětmi. V České republice trpí chronickým onemocněním sedm až deset procent dětí. Pokroky v medicíně vedou ke zlepšujícím se výsledkům léčby, přesto tyto děti čelí vyšší fyzické a psychické zátěži, vyžadují pravidelnou léčbu, kontroly u lékaře, popřípadě opakované pobyty v nemocnici a vyšší stupeň péče a pozornosti.
Hlavním cílem projektu je vytvořit informační, edukační a další podpůrné materiály pro vzdělávání učitelů a poskytnout informace o způsobech, jak pomoci dětem s chronickým či závažným onemocněním k co nejlepšímu zařazení zpět do kolektivu svých vrstevníků.
Časté absence, vedlejší účinky léčby jako nesoustředěnost či únava, následky nemoci, vyčlenění z běžného školního kolektivu, obtíže spojené s návratem do školy a další okolnosti totiž ztěžují a narušují možnost vzdělávání nemocného dítěte. Vzdělání je však jednou z nejdůležitějších součástí jeho života, umožňuje kontakt s vrstevníky a znamená zdravý život.
Projekt se zaměřil na následující onemocnění: nádorová onemocnění, diabetes, cystická fibróza, průduškové astma, poruchy příjmu potravy a epilepsie. Na webové stránce TIMSIS najdou učitelé, rodiče i děti informace o každé ze zastoupených nemocí. Svým obsahem se pokouší pokrýt potřeby identifikované v dotazníkovém šetření, které samotnému projektu předcházelo, obsahuje základní lékařské informace o nemoci, psychologických aspektech, dopadech léčby, možnostech a podmínkách vzdělávání, ale také o první pomoci v akutních stavech a základní zásady a rady týkající se poskytování informací o nemoci. Hloubka, struktura a způsob podávání informací jsou vždy přizpůsobeny cílové skupině.
Do projektu se zapojilo šest zemí (Norsko, Finsko, Rusko, Německo, Maďarsko a Česká republika), na webové stránce projektu lze proto nalézt řadu informací a ukázek z praxe specifických pro dané země. Ukázky různých přístupů mohou posloužit jako zdroj inspirace.
Celý projekt bude ukončen v září 2007. V současnosti funguje pracovní internetová stránka na adrese
www.ph-ludwigsburg.de/timsis.html. Obsah stránky je stále doplňován o nové informace a jazykové mutace jednotlivých zemí.