Dětským smíchem ožil na konci června Dům pánů z Kunštátu. V pondělí bývá sice zavřeno, ale tentokrát nádvoří zaplnilo osmdesát žáků prvního stupně ze tří brněnských základních škol. Sešli se při zcela ojedinělé akci s názvem Pohlednice z Brna. Cílem setkání, které pro ně připravil Dům umění města Brna ve spolupráci se studenty Masarykovy univerzity, bylo vytvořit pohlednice z Brna, které budou poslány do spřátelených peruánských škol.
Děti kreslily pod dohledem studentů MU pohlednice pro chudé děti z vysokohorských vesnic v Peru. Foto: David Povolný.
Program se skládal ze tří částí. Děti si nejprve prohlédly výstavu obrazů českého malíře Otto Plachta nazvanou Alternatura, jež je inspirována pobytem v Peru. V krátké prezentaci se dozvěděly o životě dětí ve vysokohorských vesnicích v Andách a následně samy vytvářely pohlednice pro děti ze spřátelených peruánských škol.
Děti si z akce odnesly nejen příjemný zážitek z výstavy spojený s vlastním výtvarným tvořením, ale také poznání nepředstavitelně těžkého života vrstevníků, kteří žijí na druhé straně oceánu a pro něž je pravidelná školní docházka mnohdy nedostižným snem.
Toto setkání nebylo jediné svého druhu, které organizují studenti hispanistiky FF MU. Pravidelně připravují pro brněnské základní školy takzvané hispánské dny – například španělský, mexický, kubánský, peruánský, což jsou motivační programy plné her, tvořivých činností a soutěží. Cílem je seznámit děti s projektem „Učíme se a pomáháme“ (o něm více viz text José, lama a písanka), a akce navíc umožňuje šířit povědomí o pozoruhodné mnohotvárnosti hispánského světa. Do této kategorie aktivit spadá i animační program „Pohlednice z Brna“ z posledního červnového pondělí.