„Masarykova univerzita nabízí obyvatelům kraje Vysočina možnost získat univerzitní vzdělání v jejich regionu. Univerzitní centrum Telč ale není zaměřeno jen na výuku akreditovaných studijních programů, rozvíjíme zde i programy celoživotního vzdělávání a řadu dalších kulturně-sociálních aktivit, které k univerzitě patří,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala na tiskové konferenci u příležitosti zasedání Správní rady MU v Telči. Vytvoření kvalitního univerzitního prostředí umožňuje i úzká spolupráci univerzity, města Telč, kraje Vysočina a ministerstva kultury.
Projekt rekonstrukce areálu počítá s vybudováním knihovny se studovnou a s přednáškovým sálem s kapacitou šedesát míst. V prvním podlaží má vzniknout kavárna, prodejna skript a pracovny. Půdní prostory by měly sloužit pro ubytování pedagogů a správce budovy. Celý objekt získá novou fasádu, okna a bezbariérový přístup. Opraveny budou schodiště a sociální zařízení, topný systém včetně kotelny, vyměněna bude elektroinstalace, internetové sítě a zabezpečovací systém.
Úpravy budou provedeny velmi citlivě s ohledem na památkovou ochranu objektu. Budova bývalé jezuitské koleje je zapsána do Ústředního seznamu kulturních nemovitých památek. Je také součástí památkové rezervace města Telč, v roce 1992 zapsané do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Univerzitní centrum Telč slouží studentům od akademického roku 2002/2003, kdy zde Filozofická fakulta zahájila výuku dějin umění se zaměřením na památkovou péči a ochranu kulturního dědictví. O dva roky později se přidala Ekonomicko-správní fakulta, která otevřela v Telči obory bakalářského kombinovaného studia se zaměřením na ekonomiku, veřejnou správu, regionální rozvoj, cestovní ruch, bankovnictví a management. Současně s těmito obory probíhají v Telči i programy celoživotního vzdělávání. Pro místní obyvatele se chystá otevření Univerzity třetího věku se zaměřením na dějiny umění, dále společné programy ESF a Fakulty informatiky.