„Hlavní myšlenka toho projektu je napomoci integraci cizinců do české společnosti a také odstranění stereotypů ve vnímání cizinců Čechy a také Čechů cizinci,“ říká jeden z koordinátorů projektu v Brně, Štěpán Helešic, student Fakulty sociálních studií MU.
Projekt již vstupuje do svého čtvrtého ročníku a letos se společné obědy po celé České republice uskuteční 26. listopadu ve 13 hodin. Připravuje se setkání 50 rodin z 28 zemí s 50 rodinami z Čech a Moravy. „Jsou vybírány rodiny, které u nás mají trvalý pobyt nebo přidělený azyl, aby mělo smysl jim pomoci začlenit se do naší společnosti,“ říká Helešic. S českou rodinou se setkají v rámci jednoho oběda. Pak už vše záleží na nich a na jejich dobrovolnosti, chtějí-li se setkat znovu. U každého oběda je asistent, jenž má na starosti vždy jednu dvojici a pomáhá jí v nalezení cesty k sobě navzájem. „Jejich úkolem je zavolat jednak rodině cizinců a jednak rodině Čechů a zjistit, jestli třeba jedna rodina není vegetariánská, když by vařila ta druhá a tak podobně. Zároveň jsou přítomni při obědě,“ připomíná Helešic a dodává: „Smysl tohoto projektu je, aby se navzájem cizinci a Češi trochu více poznali a povykládali si o tom, jak to chodí u nás a jak u nich. A možná hlavně aby odstranili právě to označení my a oni.“
Celý projekt je založen na dobrovolnosti a může se ho zúčastnit každý, kdo má zájem spolupracovat a poznat lidi z jiných zemí a kultur. Realizaci podporují ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo kultury a Nadace pro rozvoj občanské společnosti.