Projekt kariérního centra Masarykovy univerzity, který odstartoval prvním ročníkem veletrhu pracovních příležitostí Job Challenge 2007, má přinést nový rozměr do komunikace mezi akademickou obcí a potenciálními zaměstnavateli absolventů. Hlavní náplní centra, které má začít naplno fungovat od ledna příštího roku, bude zprostředkovávat kontakt mezi podnikatelskou sférou a studenty, a pomáhat jim tak s budováním kariéry.
„Na Masarykově univerzitě studuje téměř čtyřicet tisíc studentů, kteří pro firmy představují obrovský potenciál kvalifikované pracovní síly. Ze strany univerzity je zase zájem přispívat k vytvoření podmínek pro dobré uplatnění absolventů na trhu,“ řekl prorektor Masarykovy univerzity Jan Svatoň.Místo personální agentury
Kariérní centrum by podle iniciátorů projektu mělo suplovat personální agenturu s tím, že její výhodou bude větší blízkost studentům i dobré informační zázemí. „V poslední době zjišťujeme, že firmy mají problém najít kvalitní absolventy. A Masarykova univerzita si myslí, že nabízí velmi dobrý lidský potenciál, a chce jim proto zprostředkovat to nejlepší. Nenecháme tedy naše studenty napospas různým soukromým personálním agenturám, ale přímo od zdroje nabídneme firmám kvalitní studenty,“ uvedl Martin Svoboda, proděkan Ekonomicko-správní fakulty MU, která byla jedním z iniciátorů projektu. Svoboda dále vysvětlil, že je důležité, aby univerzita nedávala lidem jen patřičné vzdělání, ale také je připravovala na to, aby obstáli na trhu práce.
Rakouské know-how
Při přípravě projektu se zástupci MU inspirovali na rakouské Ekonomické univerzitě ve Vídni, kde obdobné Centrum pro plánování profesního rozvoje funguje již téměř pětadvacet let. „Převzetí know-how našich rakouských kolegů zajistí podstatně rychlejší start celého projektu a umožní využít synergické efekty, které vyplývají ze spolupráce s vídeňskou univerzitou,“ řekl proděkan Svoboda.
Spolupráci si pochvalují i zástupci z Rakouska. „Už delší dobu podporujeme zakládání univerzitních Career Center jak doma, tak i v zahraničí. Masarykova univerzita nám při tom leží obzvláště na srdci – jen zřídka jsme měli možnost pozorovat tolik aktivních a pro věc zapálených lidí jako právě tady,“ uvedl profesor Oskar Grün, mluvčí představenstva Centra pro plánování profesního rozvoje Ekonomické univerzity ve Vídni.
Vyzdvihnout přednosti podobného zařízení přijel do Brna i personální vedoucí koncernu Erste Bank a předseda poradního sboru Centra pro plánování profesního rozvoje Rupert Dollinger. „Pětadvacet roků úspěšné existence centra v Rakousku je důkazem toho, že partnerská spolupráce univerzity a praxe přináší užitek. Studenti jsou včas připravováni a zaměstnavatelé mají pružný přístup k lidským zdrojům,“ uvedl předseda Dollinger. „Firmy i veřejné instituce se mohou studentům věnovat už v průběhu studia, brát si je na stáže, asistovat při zadávání diplomových prací nebo se přímo podílet na směřování výuky konkrétních oborů,“ dodal.
Činnost kariérního centra by měla být zpočátku financovaná z rozvojového projektu ministerstva školství. V budoucnu se počítá s tím, že by si mělo centrum na svůj provoz vydělat samo zejména pořádáním veletrhů a další činností spojenou se zprostředkováním kontaktů mezi firmami a studenty.
Absolventi MU mají již nyní dlouhodobě výborné uplatnění na trhu práce. Z výsledků průzkumu, který univerzita pravidelně provádí vyplynulo, že téměř polovina čerstvých absolventů již před prázdninami buď pracovala, nebo věděla, kam vbrzku nastoupí. Nezaměstnanost mezi absolventy Masarykovy univerzity po několika letech v praxi se pohybuje pouze kolem dvou procent.