DNA – velká kniha života od Mendela ke genomice je název výstavy, která je nově přístupná ve výstavních prostorách Palazzo delle Esposizioni v Římě. K vidění jsou tam až do 18. července také exponáty spojené s otcem genetiky, které zapůjčilo Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity.
„Celkem do Itálie odjelo deset exponátů, například Mendelův obraz, mikroskop, list z herbáře nebo barometr. Navíc jsme autorům výstavy poskytli konzultace a informace k Mendelovi,“ uvedl ředitel muzea Ondřej Dostál.
Výstava vypráví příběh vývoje genetiky, počínaje augustiniánským mnichem, učencem a přírodopiscem Mendelem. Kromě zákonů dědičnosti přibližuje například také individuální genovou terapii, zamýšlí se nad touhou i odporem lidstva k tomu poznat všechna tajemství svého genomu.
Na místě je k vidění více než devadesát originálních exponátů od dokumentů a předmětů patřících Mendelovi, první rentgenový snímek dvoušroubovice DNA nebo fotografie ovce Dolly, která byla prvním klonovaným zvířetem. Návštěvníci se také můžou podívat, jak vypadají „nesmrtelné“ buňky HeLa, které se využívají v laboratořích po celém světě k celé řadě genetických výzkumů.