„Náš přístroj je plně řízený počítačem a umí měřit vzdálenosti a velikosti buněk a jejích součástí,“ vysvětluje princip Michal Kozubek, vedoucí pracoviště Laboratoř cytometrie s vysokým rozlišením na Fakultě informatiky. Podle svých tvůrců má dvojí využití. „Už nyní se používá v biologickém výzkumu, kde se pomocí něj zkoumá prostorové uspořádání chromozomů v buněčných jádrech,“ popisuje Kozubek. „V klinické praxi jej lékaři mohou využít ke zkoumání zdravých a nádorových buněk.“ Účast v soutěži Best of Biotech 2004 může pomoci dostat přístroj do nemocnic. „Díky účasti v soutěži jsme se podívali na vše novýma očima. Dříve nás nenapadlo, že bychom se mohli orientovat i směrem na praktično. Získali jsme zkušenosti při psaní business plánu a s pomocí Jihomoravského inovačního centra jsme si ujasnili celou řadu věcí, které nám mohou pomoci přetvořit projekt ve fungující podnikání,“ řekl Petr Matula.
Vítěz české části BOB si odnesl 65 tisíc korun a navíc jeden rok bezplatného pronájmu prostor v inkubátoru. Ceny pro nejlepší tři české projekty věnoval společnost ANF Data a Jihomoravské inovační centrum (JIC). Na druhém místě se umístila brněnská firma Lambda, která soutěžila s laboratorním fermentorem nové koncepce, který se používá pro filtrování nebo pro rozvoj buněk. Na třetím místě skončil Zdeněk Picka s projektem, který řeší problém zemědělských odpadů tím, že využívá odpad k lisování pelet speciálním patentovaným způsobem, které se dále využívají jako zdroj ekologické (zelené) a dostupné energie z obnovitelných zdrojů.
BOB je soutěž o nejlepší business plán v oblasti biotechnologií a jejím posláním je podnítit a podpořit zavádění inovativních nápadů do komerční praxe. Organizace soutěže Best of Biotech je jednou z forem podpory rozvoje biotechnologií v Jihomoravském kraji. „Srovnávací studie ukázaly, že jižní Morava je nejperspektivnější oblast pro rozvoj biotechnologického podnikání v celém regionu střední Evropy,“ řekl zástupce ředitele Jihomoravského inovačního centra Jakub Nosek. Z podnětu JIC v Jihomoravském kraji vznikl například i první biotechnologický klastr v České republice, tedy účelové sdružení firem, které zabezpečuje služby, jež by se jednotlivým partnerům nevyplatilo organizovat samostatně.
Významné biotechnologické centrum, takzvaný Medipark, vyrůstá v novém kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích, který by měl být dokončen koncem roku 2007. Bude zahrnovat středisko pro přenos výsledků vědy a výzkumu z univerzity do praxe, špičkově vybavené laboratoře (ILBIT) a inkubátor biotechnologických firem (INBIT) s plochou 3,000 m2, který bude hostit zhruba dvacet až třicet firem a který bude provozovat Jihomoravské inovační centrum. „Začínajícím firmám v inkubátoru budeme pomáhat financemi, poradenstvím či dotovaným pronájmem prostor,“ vysvětlil Nosek. Další probíhající aktivitou JIC je vznikající středoevropský internetový portál biotechnologií www.gate2biotech.cz. Cílem portálu je přispět k informovanosti o jednotlivých oblastech biotechnologií v České republice a poskytovat informace pod jednou střechou. Portál obsahuje informace o firmách v jednotlivých oblastech biotechnologií, o aktivitách v oblasti vědy a výzkumu, odkazy na zajímavé dokumenty z této oblasti, nabídky a poptávky (burza) i diskusní fórum.