Přejít na hlavní obsah

Studenti i vědci MU mohou bezplatně využívat tisíce elektronických časopisů a knih

Prvotřídní zahraniční i české vědecké publikace jsou studentům a vyučujícím Masarykovy univerzity blíž, než by mnozí z nich čekali. Stačí několik kliknutí myší a můžete si číst například v americkém časopise o nejnovějších výzkumech rakoviny.

Portál, který umožňuje snadné vyhledávání v elektronických knihách či časopisech, je dostupný na adrese http://library.muni.cz/ezdroje/. Tam si uživatel zvolí fakultu, obor nebo abecední seznam elektronických zdrojů a při rozkliknutí se dozvídá, pro jaké konkrétní obory je vybraný zdroj určen a také to, že pod jedním vydavatelstvím se skrývají až stovky vědeckých a odborných časopisů.

„Pokud si uživatel chce vybrat časopis například z oboru sociologie, zvolí odkaz Elektronické časopisy. Tam si poté v angličtině či němčině najde zvolený obor a pod ním je seznam veškerých sociologických časopisů,“ popisuje systém Miroslav Bartošek z Ústavu výpočetní techniky (ÚVT), který má vše okolo elektronických informačních zdrojů na MU na starost.

Barevná „semaforová světla“ u každého časopisu ukazují, zda má uživatel z MU možnost sledovat tento zdroj zcela či omezeně. „Zelená znamená, že časopis je volně dostupný na internetu komukoliv. Žlutá značí, že MU si zakoupila licenci na tento časopis a přístup je k plným textům článků zcela bez problémů. Žlutá značí, že zdroj je částečně omezen, a červená ukazuje, že zdroj neposkytuje MU plné texty. Tento systém jsme převzali z německé univerzity v Regensburgu, takže se občas stane, že i červeně označené časopisy fungují. Proto je lepší si to ověřit,“ upozorňuje Bartošek. Samotný portál elektronických zdrojů ale vytvořili na ÚVT sami. Zahrnuje informace nejen o elektronických časopisech, ale i o desítkách vědeckých databází, například o známé citační databázi Web of Science. „Podobný systém funguje i na dalších českých a samozřejmě i na zahraničních univerzitách,“ poznamenává Bartošek.

A jak se student či zaměstnanec do systému dostane? „První varianta je ta, že se člověk hlásí z univerzitního počítače. Pak nemusí nikam zadávat žádné heslo. Systém pozná IP adresu MU a uživatele ke zdroji pustí,“ vysvětluje Bartošek. Pokud by si ale uživatel chtěl číst články doma v pohodlí, nemusí se stěhovat na MU. Stačí se připojit přes proxy server. „Pak se uživatel do systému přihlásí pod svým číslem učo, zadá sekundární heslo a podle návodu se bez problému připojí i z domova. Přihlášení bude platné dvacet čtyři hodin, pak je nutné jej opakovat,“ uvádí Bartošek.

V některých případech jsou velmi drahé zdroje omezeny počtem uživatelů. „Takový systém jsme vyjednali, pokud by si univerzita jinak zdroj nemohla dovolit. Typické je to například pro chemické databáze. Souběžně s ní mohou pracovat třeba jen tři lidé a ten čtvrtý si musí počkat,“ vysvětluje Bartošek.

Větší část zdrojů je placena ze státní pokladny prostřednictvím grantů programu 1N ministerstva školství, ale i přesto musí MU platit část sama, například pokud si zpětně požádá některá fakulta o časopis, k němuž zatím nemá MU přístup. „Pak si musí peníze najít sama fakulta, jestliže by byl zdroj užitečný pro většinu fakult, platí ho obvykle MU,“ vysvětluje Bartošek. Ročně platí za elektronické informační zdroje MU asi deset milionů korun.


Vyhledávání v elektronických knihách a časopisech

• adresa portálu EIZ: http://library.muni.cz/ezdroje (připojení ke zdrojům z počítačů mimo MU je nutné přes proxy server či VPN)
• přehled časopisů, ke kterým má MU přístup je na: http://casopisy.muni.cz
• lidé z MU se bezplatně dostanou k deseti až dvanácti tisícům placených elektronických časopisů z celého světa a desítkám rozsáhlých informačních databází ze všech vědních oborů
V EIZ je možné nalézt zdroje:
• fulltextové: e-časopisy, e-knihy
• bibliografické/abstraktové: oborové databáze
• citační: citační ohlasy, impact faktor
• faktografické: encyklopedie

Hlavní novinky