„Cenu města Brna chápu jako komplexní osobnostní ocenění mé celoživotní kariéry, a proto si jí velmi vážím,“ uvedl Vladimír Podborský, který zvítězil v kategorii výchova a vzdělávání.
Profesor Masarykovy univerzity byl jednou ze čtyřiačtyřiceti nominovaných osobností. Komisi pro udílení ceny přišlo celkem osmdesát devět návrhů, z nichž musela vybrat laureáty jedenácti kategorií.
Pětasedmdesátiletý akademik z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity se zaměřuje na pravěkou archeologii střední Evropy, zejména na dobu neolitickou, dobu bronzovou a dobu halštatskou. Skupina archeologů pod jeho vedením objevila v sedmdesátých letech minulého století na sídlišti neolitického lidu s takzvanou moravskou malovanou keramikou v Těšeticích-Kyjovicích na Znojemsku pravěkou kruhovou příkopovou sociokultovní architekturu a zahájila tak novodobé dějiny takzvané rondelové archeologie.
Vladimír Podborský se v poslední době zabývá náboženstvím pravěku, zaměřuje se na „nadhledové“ problémy prehistorie, na metodologii oboru a na dějiny zejména moravské archeologie. „Objevovat mne ale baví stále,“ prozrazuje oceněný profesor.
Ceny města Brna každoročně uděluje zastupitelstvo za významnou činnost, která obohatila veřejný život a přispěla k posílení dobrého jména města Brna. Letos bylo nejvýznamnější brněnské vyznamenání předáno už popatnácté v historii.