Přejít na hlavní obsah

Vysoké školy trvají na třech miliardách. Jinak akademici a studenti vyjdou do ulic

Pokud vláda tuto částku neschválí, školy budou začátkem října protestovat v rámci Týdne pro vzdělanost.

Týden pro vzdělanost se má uskutečnit 2. až 6. října. Ve středu 4. října se odehraje protestní pochod v Praze, ve čtvrtek 5. října uspořádají demonstraci brněnského vysoké školy.

Tři miliardy korun je nezbytné minimální navýšení státního rozpočtu pro vysoké školy. Na tiskové konferenci v Praze se na tom shodl ministr školství Stanislav Štech a zástupci vysokých škol. Pokud vláda tuto částku neschválí, školy budou začátkem října protestovat v rámci Týdne pro vzdělanost.

Akci vyhlásila Česká konference rektorů jako reakci na návrh státního rozpočtu, který neobsahuje prostředky nezbytné pro zajištění kvality vzdělávání při stávajícím počtu studentů. Ministerstvo školství původně vyčíslilo potřebné navýšení na 4,5 miliardy korun. Ministerstvo financí však trvá na tom, že prostředky v rozpočtu nemá.

Ministr školství Stanislav Štěch připustil, že navýšení o tři miliardy korun neumožní pokrýt všechny aktivity. „Je to však částka, na které se shodnou jak vysoké školy, tak ministerstvo školství a byl bych rád, kdyby to byl první krok,“ zdůraznil ministr.

I když se české ekonomice daří, výdaje na vysoké školství ve vztahu k HDP od roku 2009 setrvale klesají.

„Za peníze, které jsou ve stávajícím návrhu rozpočtu na vzdělávání, lze solidně obsloužit jen dvě třetiny ze současných téměř 300 tisíc vysokoškolských studentů,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek s odkazem na srovnání výdajů na vysokoškolského studenta v přepočtu na hrubý domácí produkt a obyvatele, které řadí Česko pod průměr zemí OECD. V žebříčku je daleko za zeměmi, jako je Slovensko nebo Polsko. Vyplývá to ze zprávy OECD Education at Glance 2017.

Česko vydává na jednoho vysokoškolského studenta dvoutřetinovou částku oproti průměru zemí OECD.

Rektoři se shodli, že pokud má být zachována mezinárodní konkurenceschopnost veřejného vysokého školství a srovnatelná kvalita alespoň na úrovni průměru zemí OECD, musí se vláda rozhodnout, zda zruší třetinu z celkové kapacity 300 tisíc míst na vysokých školách, a tím drasticky omezí přístup k vysokoškolskému vzdělání pro další generace, anebo je zachová a adekvátně zaplatí.

Důsledkem podfinancování vysokého školství je neúměrně velký počet studentů připadajících na učitele na českých vysokých školách.

Na stagnující výdaje na vzdělávání v době ekonomického růstu poukazují zástupci vysokých škol již několik let. Jeho důsledkem je i velký počet studentů připadajících na učitele. Na českých vysokých školách je průměrně 23 studentů na učitele, zatímco v zemích OECD je to průměrně 16.

V případě, že ke schválení třímiliardového navýšení rozpočtu vysokých škol nedoje, Masarykova univerzita je připravena se spolu s dalšími brněnskými vysokými školami zapojit do Týdne pro vzdělanost a uspořádat společnou protestní akci na Moravském náměstí před Univerzitním kinem Scala. Akce je plánovaná na čtvrtek 5. října od 16:00. Naváže na protestní průvod, který se odehraje ve středu 4. října v Praze a do kterého se zapojí vysoké školy z celého Česka.

Hlavní novinky