Nová galerie bude uvádět práce umělců, kteří se věnují tematice tělesného postižení a života nevidomých i neslyšících. První výstavu fotografií galerie Teiresiás na Šumavské ulici připravily autorky Hana Fleknová a Petra Chmelařová.
A jaké je poslání této výstavy? „Měla by především potěšit ty, kteří se na ni přijdou podívat. Zároveň by měla pootevřít okno do míst, kam divák nemusí mít možnost nahlédnout,“ myslí si Fleknová. „Přály bychom si, aby výstava přinesla otevřenost lidí k tématu zrakového postižení. Aby pro nás nebylo podstatné, zda druhý člověk vidí či ne, ale přirozeně a bez rozpaků jsme se zajímali o to, jaký je,“ dodává Chmelařová.
Podobné poslání jako výstava Nevidomí (mezi) námi má i nová galerie střediska Teiresiás. „Záměrem galerie je prezentovat jak díla handicapovaných umělců a nadaných studentů MU, tak i různé aktivity střediska Teiresiás, které mají umělecký potenciál a mohou sloužit jako další informační kanál o službách, jež středisko nabízí,“ doplňuje Karolína Stehlíková.
Výstavní plán galerie na nejbližší měsíce zahrnuje například fotografickou výstavu neslyšící studentky Fakulty informatiky Marty Kounkové nebo výstavu hmatových barevných kreseb nevidomé výtvarné umělkyně Pavly Francové. „V blízké době zprostředkujeme také experimentální fotografický záznam haptických objektů vyráběných ve středisku pro potřeby nejrůznějších testů a zkoušek adaptovaných pro nevidomé studenty,“ prozrazuje Stehlíková.
Nová galerie nemá sloužit jen jako výstavní prostor pro zrakově, sluchově či tělesně postižené, ale má přinášet potěšení i návštěvníkům z řad široké veřejnosti. „Katalog k výstavě Nevidomí (mezi) námi je dostupný v černotiskové, elektronické, hmatové a zvukové podobě,“ poznamenává Stehlíková.
Masarykova univerzita se snaží handicapovaným studentům vycházet vstříc. Organizuje individuální výuku, osobní asistenci a pro neslyšící i výuku ve znakovém jazyce. Loni na univerzitě studovalo jedenadevadesát nevidomých, sedmdesát šest sluchově postižených a sedmačtyřicet tělesně postižených lidí. Univerzitní středisko pro handicapované studenty se stejně jako galerie jmenuje po bájném řeckém věštci Teirésiovi, jenž byl podle pověstí slepý, a je známý především ze Sofokleových dramat.