Dvě nové laboratoře pro ekonomické experimenty a simulace dnes otevřela Ekonomicko-správní fakulta MU. Experimentální ekonomie slouží k ověření či doplnění poznatků ekonomické teorie a umožňuje také testovat možné podoby veřejné politiky. Vybudování a vybavení nových laboratoří a dalších souběžně rekonstruovaných učeben stálo přibližně 12 milionů korun.
Laboratoře jsou určené pro 20 respektive 24 účastníků experimentu. Místnosti musí splňovat určité podmínky. Každý účastník experimentu má svůj oddělený prostor a zároveň musí být možné jeho chování monitorovat. „Aby laboratoře tato kritéria naplnily a současně bylo možné v nich vést běžnou výuku, jsou vybaveny stahovatelnými přepážkami mezi jednotlivými místy v učebně, což patří mezi unikátní vybavení v rámci Evropy,“ uvedl vedoucí oddělení pro strategii a projektovou podporu David Póč.
Laboratoře slavnostně otevřel profesor James Alm, který působí na Tulane University v New Orleans a zabývá se například daňovými úniky, reformou daňových systémů, ale také korupcí a ekonomickým růstem. V pátek bude přednášet v Mendelově muzeu MU na téma potenciálu a limitů ekonomie pro analýzu a design veřejné politiky. Jeho přednáška se opírá o dlouholetý výzkum právě v oblasti aplikace experimentálních a behaviorálních metod v ekonomii.
Na ekonomicko-správní fakultě se experimentální ekonomie rozvíjí již několik let, kromě ověřování či doplňování poznatků ekonomické teorie bývá v současné době východiskem i pro aplikaci metody tzv. Nudging (pošťuchování), která spočívá v jemném ovlivňování chování lidí v reálných situacích, například při placení daní,“ uvedl Jiří Špalek, ředitel Laboratoře experimentální ekonomie (MUELL).
Daňovou problematikou se budou zabývat také odborníci z ESF, kteří aktuálně řeší projekt zkoumající dodržování daňové morálky. V experimentech budou na účastnících sledovat účinnost kontrolních mechanismů při odvádění daní z příjmu. Chystají také výzkum zaměřený na transparentnost lobbování a jeho vliv na posilování demokracie.
„V připravených modelových situacích bude část účastníků experimentu představovat politiky, kteří se rozhodují o variantách, jež mohou být ovlivněny zájmovými skupinami. Druhá část účastníků pak bude v roli občanů, kteří budou rozhodování politika posuzovat,“ přiblížil podobu chystaného experimentu jeden z výzkumníků Miloš Fišar.
Vybudování laboratoří bylo součástí projektu s názvem Strategické investice Masarykovy univerzity do vzdělávání SIMU+, který je financován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.