Rotační aterektomie je speciální technika umožňující léčbu věnčitých tepen, které jsou postiženy velmi těžkým stupněm aterosklerózy. V těchto případech je v cévách vedle jizevnaté tkáně přítomno i velké množství vápníku, které způsobuje nepružnost věnčité tepny a často i neúspěch běžných postupů léčby.
„Za sebe, za doktora Jeřábka, a věřím, že i za pacienty, mohu prohlásit, že jsme velice spokojeni. A to nejen s vlastními výsledky, ale především s rozšířením našich možností v léčbě pacientů s těžkými projevy ischemické choroby srdeční,“ hodnotí operaci Petr Kala, který zároveň vyučuje na Lékařské fakultě MU.
Věnčité tepny je možné si představit jako potrubí zásobující srdeční svalovinu okysličenou krví a nezbytnými živinami. V případě, že je toto „potrubí“ zaneseno velkým množstvím vápníku a dalších nečistot, neprochází jím dostatečné množství krve a pacient trpí nejčastěji bolestmi na hrudi nebo dušností. Rotační aterektomie v těchto případech doslova odstraní část aterosklerotického postižení a připraví tak podmínky pro následné ošetření zúženého místa dalšími metodami.
Pracoviště invazivní a intervenční kardiologie je jedním z největších center pro miniinvazivní léčbu pacientů s ichemickou chorobou srdeční v Česku a největším centrem jihomoravského regionu a kraje Vysočina. Je schopno nabídnout tuto léčbu nejen pacientům z fakultní nemocnice, ale i pacientům z jiných center a regionů. Dá se předpokládat, že ročně bude potřeba provedení tohoto výkonu přibližně u třiceti pacientů.