Brněnská fakultní nemocnice má na kontě nemalý úspěch. Poprvé na jižní Moravě se zde podařilo provést samostatnou operaci technikou rotační aterektomie. Tuto techniku využili internisté Petr Kala a Petr Jeřábek na Pracovišti invazivní a intervenční kardiologie Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno. Úspěšná operace se uskutečnila 12. února.

Rotační aterektomie je speciální technika umožňující léčbu věnčitých tepen, které jsou postiženy velmi těžkým stupněm aterosklerózy. V těchto případech je v cévách vedle jizevnaté tkáně přítomno i velké množství vápníku, které způsobuje nepružnost věnčité tepny a často i neúspěch běžných postupů léčby.

„Za sebe, za doktora Jeřábka, a věřím, že i za pacienty, mohu prohlásit, že jsme velice spokojeni. A to nejen s vlastními výsledky, ale především s rozšířením našich možností v léčbě pacientů s těžkými projevy ischemické choroby srdeční,“ hodnotí operaci Petr Kala, který zároveň vyučuje na Lékařské fakultě MU.

Lékaři Petr Kala a Petr Jeřábek v průběhu operace technikou rotační aterektomie umožňující léčbu věnčitých tepen. Foto: T. Hájek.

Laicky je možné si tuto metodu představit jako drobnou frézku s průměrem mezi 1,25 mm a 2 mm, která se otáčí velmi vysokou rychlostí více než 160 tisíc otáček za minutu a „odvrtává“ usazeniny v cévní stěně věnčité tepny. Zvukovým doprovodem se tento výkon velice přibližuje málokdy příjemnému posezení pacientů v křesle zubního lékaře. Na rozdíl od něho je však zákrok na srdeční tepně prakticky zcela nebolestivý a provádí se bez celkového znecitlivení. „Asi nejobtížnějším byl nácvik používané techniky a také fakt, že k tomuto typu výkonu byli indikováni pacienti s velmi těžkým postižením koronárních tepen, u kterých selhala běžně používaná léčba. Ve většině případů se totiž jedná o vysoce rizikové pacienty již po provedené bypassové operaci, u nichž každá nepřesnost nebo komplikace výkonu může mít velmi závažné následky,“ dodává Kala.

Věnčité tepny je možné si představit jako potrubí zásobující srdeční svalovinu okysličenou krví a nezbytnými živinami. V případě, že je toto „potrubí“ zaneseno velkým množstvím vápníku a dalších nečistot, neprochází jím dostatečné množství krve a pacient trpí nejčastěji bolestmi na hrudi nebo dušností. Rotační aterektomie v těchto případech doslova odstraní část aterosklerotického postižení a připraví tak podmínky pro následné ošetření zúženého místa dalšími metodami.

Pracoviště invazivní a intervenční kardiologie je jedním z největších center pro miniinvazivní léčbu pacientů s ichemickou chorobou srdeční v Česku a největším centrem jihomoravského regionu a kraje Vysočina. Je schopno nabídnout tuto léčbu nejen pacientům z fakultní nemocnice, ale i pacientům z jiných center a regionů. Dá se předpokládat, že ročně bude potřeba provedení tohoto výkonu přibližně u třiceti pacientů.