Přesah do každodenního života kohokoliv z lidí dali pedagogové z katedry politologie Masarykovy univerzity jednomu ze svých univerzitních předmětů. Jmenuje se Pravé či falešné? Informace a argumenty v 21. století a studenti se v něm učí o problematice fake news a manipulování s informacemi. Nyní vznikla jeho verze dostupná komukoliv i mimo univerzitu ve formě šesti videí.
Pedagogové Otto Eibl a Miloš Gregor v nich vysvětlují, jaké různé typy informací existují, jak je lidé vnímají a hodnotí, jak vznikají dezinformace a s jakými manipulativními technikami se lze setkat. Všechno při tom dokládají i praktickými příklady populárních dezinformací a hoaxů kolujících internetem a médii.
„K existujícímu kurzu jsme chtěli udělat nadstavbu dostupnou pro lidi mimo univerzitní prostředí. Téma považujeme za důležité a video za vhodný nástroj. Youtuberům konkurovat sice nemůžeme, ale snažili jsme se,“ uvedl Otto Eibl, jeden z vyučujících.
Do videí se mimo nich dostali i studenti sdružení ve spolku Zvol si info a lidé, kteří se problematickou dezinformací každý den v práci potkávají – Petr Nutil ze serveru Manipulátoři.cz, politický komentátor Jindřich Šídlo z Televize Seznam nebo Ema Šťastná z Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.
Podívejte se na úvodní video