Postavit nový bytový dům tam, kde nezaparkujete, nebo si otevřít obchod v místě, kde žije jen pár lidí, není nejlepší nápad. Každý projektant nebo obchodník si proto dopředu zjišťuje, jak situace v dané lokalitě vypadá. Nejen jim teď může pomoci nová služba, kterou pro město Brno vytvořili odborníci z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU a společnosti Altimapo, s názvem Brno Urban Grid.
Je to webová aplikace, která umožňuje rychlou vizualizaci různých dat vztažených k Brnu nebo městu a jeho širšímu okolí. Informace z různých zdrojů se zobrazují v takzvané gridové struktuře, což je vlastně čtvercová síť, a každý si tak může jednoduše zjistit například to, kolik lidí žije na vybraném území, kolik je tam obchodů nebo kolik přestupků se tam páchá.
„V posledních letech se stále víc mluví o otevřených datech. Je spousta institucí a organizací, které shromažďují celou řadu informací a někteří lidé volají po tom, aby byla většina z nich veřejně přístupná. Ale data v surové podobě většinou nepřinášejí nějaké užitečné informace, zpravidla je třeba zpřístupnit je tak, aby byla srozumitelná a také využitelná,“ odhalil základní ideu, která za vznikem aplikace stála, sociální geograf Ondřej Mulíček.
Architekt nebo obchodník tak nemusí nutně vědět, co je základní urbanistická jednotka a nemusí umět pracovat s geografickými informačními systémy nebo si lokalitu obcházet osobně. Stačí, když si na webu označí území a typ informací, o které má zájem.
Brněnskou metropolitní oblast zahrnující Brno a dalších 166 okolních obcí, rozdělili geografové do čtvercové sítě, kde každý čtverec znamená území o rozloze 250 na 250 metrů.
„Zveřejňovat prostorová data v této podobě je určitý trend, díky kterému můžeme mít informace k dispozici ve velikostně srovnatelných jednotkách, navíc relativně stabilních v čase. Velikost čtverců jsme pak přizpůsobili tomu, aby byla data relevantní pro různé účely, nezpůsobila konflikt s ochranou osobních údajů a byla navíc kompatibilní s údaji Evropského statistického úřadu Eurostat, který využívá síť o velikosti kilometr na kilometr,“ uvedl Mulíček.
Počet obyvatel i dopravních nehod
Aktuálně se mohou zájemci na Brno Urban Grid podívat na informace o počtu obyvatel, prodejní ploše a počtu prodejen či provozoven služeb nebo zjistit, kolik se ve vybraném území stane dopravních nehod. Data poskytuje město Brno, Český statistický úřad, Městská policie Brno nebo Policie ČR.
„Jde samozřejmě vždy o data za určité období či k určitému datu a aktuálně se připravuje rozšíření zobrazovaných ukazatelů například o hustotu zástavby nebo další údaje o vzdělanosti, věkové struktuře obyvatel či domovním fondu. U podobných údajů ale musíme zajistit, aby se při výběru malého a málo obydleného území nedaly například na základě různých dostupných údajů identifikovat konkrétní osoby, v takovém případě nebudou data dostupná,“ přiblížil některé komplikace geograf.
Webová aplikace umí zobrazit vždy jen jeden typ informací, které se dají stáhnout v podobě textového souboru. „Předpokládáme, že ji budou využívat urbanisté nebo architekti, kteří tak jednoduše získají data potřebná pro svou práci. Právě tyto profese se nás často obrací právě s takovými požadavky,“ dodal Mulíček.
Projekt, který vznikl ve spolupráci Brna a Masarykovy univerzity, nyní může najít uplatnění i v dalších městech nebo organizacích.