Han The Thanh se narodil roku 1972 v Haiphongu ve Vietnamu. V roce 1990 odjel v rámci programu určeného pro studenty z rozvojových zemí do České republiky. Zde absolvoval roční jazykovou přípravu v Poděbradech a posléze Fakultu informatiky Masarykovy univerzity, na níž v roce 1996 získal magisterský a v roce 2001 PhD. Titul. Po návratu do Vietnamu působil dva roky na Katedře informatiky na Pedagogické univerzitě v Ho Či Minově městě, kde vyučoval předmět Úvod do programování a správcoval univerzitní počítačovou síť. Nyní pracuje jako vývojář pro indickou firmu RVT - River Valley Technologies v oblasti počítačové sazby, kde se podílí na dalším vývoji programu TeX.
Proč jste si pro studium vybral právě Masarykovu univerzitu?
Země vychodní Evropy, jakými bylo například Rusko, Československo či Polsko přijímaly dlouhá léta až do roku 1990 každoročně řadu studentů z rozvojových zemí do programu tak zvané „bratrské pomoci“. U nás ve Vietnamu byli studenti do těchto programů vybíráni na základě výsledků u přijímacích zkoušek na vysokou školu. Po úspěchu u přijímací zkoušky mi byla nabídnuta možnost studia v tehdejším Československu. To bylo všechno, co jsem tehdy věděl, ale přesto jsem nabídku přijal. Nemusel jsem se aspoň rozhodovat, v kterém státě, jakou školu či dokonce jaký obor si vybrat.
Přijel jste z Vietnamu do České republiky sám, bez rodiny. Bylo těžké odjet studovat tak daleko?
Přijelo nás z Vietnamu asi dvacet studentů. Následovala roční jazyková příprava, během níž jsme bydleli společně v jazykovém středisku. To nám dost pomohlo, abychom se na začátku svého pobytu v cizině, daleko od rodiny necítili příliš osaměle.
Jaké má absolvent oboru informatika šance uplatnit se na trhu práce ve Vietnamu?
Toto závisí především na tom, jakou školu konkrétně dotyčný absolvoval. Máme zde více univerzit a každá má fakultu specializující se na informační technologie. Absolventi škol, které mají dlouhou a dobrou tradici, pak najdou práci snadno.
Čím se v současnosti profesně zabýváte a jak vám jsou ve vaší užitečné znalosti, které jste získal na Masarykově univerzitě?
Z České republiky jsem se vrátil do Vietnamu již před čtyřmi lety. Bez problémů mi byl uznán český titul Ph.D. a následně jsem dva roky učil Úvod do programování na katedře informatiky Pedagogické univerzity v Ho Či Minově Městě, kde jsem zároveň byl správcem univerzitní počítačové sítě. Nyní již pracuji několik měsíců jako vývojář pro indickou firmu RVT – River Valley Technologies v oblasti počítačové sazby, především matematických a technických článků. Znalosti, které jsem na Masarykově univerzitě získal, jsou mi opravdu k užitku; to, čím se dnes živím, je v podstatě pokračováním práce, kterou jsem započal ve své disertaci.
Do jaké míry je běžné, že se indické firmy snaží prosadit na vietnamském trhu a investují do něj?
Indie je ve Vietnamu známa jako stát, který je velmi úspěšný v outsourcingu a kromě Číny je i ona pro nás v tomto vzorem. Ve Vietnamu však není zase tolik indických firem. Nejznámější je zřejmě Aptech, který se specializuje na pořádání kurzů v oblastech programování, správcovství sítí a podobně. Má práce pro RVT nesouvisí se snahou RVT investovat ve Vietnamu, ale spíše plyne z našeho společného zájmu pracovat na vývoji TeXu, což je poměrně staromódní program, který byl vytvořen již před 25 lety a velice složitě se ovládá. Já osobně pro RVT pracuji na rozvíjení tohoto programu.
Kdybyste měl porovnat rozvoj informačních technologií ve Vietnamu a ostatních zemích Asie, jak byste ho zhodnotil?
Je těžké odpovědět na tuto otázku, aniž bych si stanovil nějakou normu pro zhodnocení rozvoje informačních technologií. Řekl bych, že ve srovnání s ostatními zeměmi Asie se také v této oblasti snaží vietnamská vláda následovat Čínu, ale i zde jsme stále ve všech směrech, nepočítám-li softwarové pirátství, hodně pozadu.
Jaké jsou Vaše vzpomínky na Českou republiku?
Rád vzpomínám na dobu, kterou jsem strávil v České republice, odnesl jsem si mnoho hezkých zážitků a není snadné říci, který z nich mi nejvíce utkvěl v paměti. Pokud bych opravdu musel vybrat jeden, pak úžasný byl paragliding. Můj tehdejší spolužák z Fakulty informatiky se mne zeptal, zda bych se s ním nechtěl přihlásit na kurz v Beskydech a já si řekl, proč ne. A opravdu to stálo za to, i když po absolvování kurzu jsme neměli příležitost se tomuto sportu věnovat dále. Pro mé přátele pak bylo určitě úchvatným zážitkem mé první bruslení na ledě. Hlavně v prvních ročnících jsem si užil spousty legrace.
Co vás v Česku nejvíce překvapilo?
Přestože je mezi Vietnamem a Českou republikou opravdu velký kulturní rozdíl, nemohu si vzpomenout na něco, co by mne nějak zvlášť překvapilo či šokovalo. Při návratu do Vietnamu jsem se ale nejvíce těšil na naše pochoutky. Ne že by mi česká kuchyně nechutnala, ale vietnamská je mi prostě bližší.
Bylo velmi obtížné naučit se a dorozumět česky?
Ano, bylo. Měli jsme rok jazykové přípravy ve Vietnamu, pak ještě rok v Česku a stejně jsme mluvili česky hůře než studenti z Afriky nebo jižní Ameriky.
Chtěl byste se do České republiky vrátit?
Možná, na nějakou krátkou návštěvu za starými přáteli.