Lidé běžně používají výraz rakovina pro celou řadu velmi odlišných typů nádorů. Velké rozdíly jsou ale i v rámci konkrétní diagnózy, například u nádorů prsu se rozlišuje pět podtypů. Krok k jejich lepšímu rozpoznání a tedy určení správné léčby udělal mezinárodní tým v čele s biochemikem Pavlem Bouchalem z Přírodovědecké fakulty MU.
Bouchal se zabývá proteomikou, což je přístup snažící se rozpoznat a určit množství všech bílkovin čili proteinů ve zkoumaném vzorku, a popsat také jejich funkci a vzájemné vztahy. Právě výskyt konkrétních bílkovin v daném množství může charakterizovat jednotlivé podtypy nádoru prsu.
Ve studii, kterou zveřejnil vědecký časopis Cell Reports, se odborníci zaměřili na výběr a stanovení hladin klíčových bílkovin a potvrdili, že jejich metoda umí velmi dobře rozlišit známé podtypy nádorů prsu. Navíc odhalili, že v rámci nejméně jednoho z nich panují stále velké rozdíly, které mohou mít vliv na volbu nejúčinnější léčby.
„Pro klasifikaci nádorů prsu jsme využili techniku zvanou SWATH hmotnostní spektrometrie, kterou vyvinula laboratoř profesora Ruediho Aebersolda z ETH v Curychu. Díky dlouholeté spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem jsme zase měli k dispozici sadu 96 vzorků nádorových tkání, na níž jsme nový přístup testovali,“ uvedl Bouchal.
V současnosti určují lékaři konkrétní podtyp nádoru buď převážně za pomoci protilátek, které váží na proteiny přímo na řezech nádorových tkání, méně často pak zkoumáním genové exprese, tedy toho, které geny nádorová buňka aktuálně přepisuje do mRNA. „Ani jedna z těchto metod ale nedává přesný obraz o hladinách a množství tisíců proteinů, které buňka skutečně tvoří, což může také lépe odlišovat jednotlivé podtypy,“ řekl Bouchal.
Díky tomu vědci odhalili, že nejagresivnější formy nádoru prsu jsou molekulárně velmi různorodé. Chtějí je tedy za pomoci nové techniky ještě lépe analyzovat a případně vytvořit podrobnější klasifikaci pro účely lepší terapie. Chystají se také zabývat nádory ledvin a jejich metastazujícími formami.
I když možnost lépe rozlišovat jednotlivé subtypy rakoviny prsu vypadá velmi slibně, jde o základní výzkum, který podpořila Grantová agentura ČR a také interní Grantová agentura MU. K případnému zavedení do praxe vede ještě dlouhá cesta, kdy musí metoda projít dalším několikaletým testováním a schvalováním, které už většinou zajišťují komerční firmy.