Enantis: Spin-off pomůže udržet mozky i technologii v regionu
Biotechnologická společnost Enantis rozvíjí technologickou platformu založenou na využití katalytických účinků mikrobiálních enzymů halogenalkan dehalogenáz pro dekontaminaci vedlejších produktů chemických výrob a pesticidů, neutralizaci bojových chemických látek, enzymatickou detekci polutantů životního prostředí a biosyntézu opticky čistých látek. Firma byla založena v lednu 2006 jako spin-off Loschmidtových laboratoří Ústavu experimentální biologie MU, s univerzitou firma podepsala smlouvu o spolupráci a licenční smlouvu na využívání duševního vlastnictví.„Důležitá je možnost zapojení studentů do vývoje nových technologií, kteří tím získávají zkušenost s řešením praktických problémů. Studenti i nově vyvinuté technologie tak mají šanci na uplatnění v regionu, čímž se předchází úniku kvalifikovaných expertů a zajímavých technologií do zahraničí,“ popisuje výhody spin-off firmy manažer Enantisu Zbyněk Prokop a dodává, že úzké spojení spin-off společnosti a univerzity má řadu dalších výhod, například sdílení špičkových laboratorních technologií, součinnost při řešení společných projektů zaměřených na přenos výsledků vědecké práce do praxe a budování dobrého jména univerzity i firmy. V roce 2009 se firma přestěhuje s podporou Jihomoravského inovačního centra do nově otevřeného biotechnologického inkubátoru, který se nachází v areálu univerzitního kampusu v Bohunicích. „Důležitým úkolem je rovněž dokončení vývoje průmyslového postupu výroby enzymových katalyzátorů, který je nezbytný pro jejich uvedení na trh. Ve spolupráci s výzkumným ústavem RECETOX Masarykovy univerzity a Univerzitou obrany v Hradci Králové budeme pokračovat ve vývoji biosensorů pro detekci nebezpečných látek v prostředí,“ popisuje další plány Enantisu Prokop.INVEA-TECH: Bez zapojení autorů původní myšlenky nemůže spin-off fungovat
INVEA-tech, a. s. byla jako spin-off firma Masarykovy univerzity založena v polovině roku 2007 na základech výsledků výzkumu odborníků z Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a sdružení CESNET. Výzkum probíhal v rámci celoevropského projektu SCAMPI a díky výsledkům, které byly zajímavé pro komerční využití, se odborníci rozhodli převést jeho výsledky do praxe. Mezi akcionáři firmy jsou dvě brněnské vysoké školy, které se v této oblasti významně doplňují – spin-off se tak stala mostem nejen mezi odborníky, ale také mezi akademickou a komerční sférou. Firma je jednou z mála akciových společností v oblasti IT u nás, v nichž se nějakým způsobem účastní vysoká škola. Spin-off firma INVEA-TECH se zaměřuje se na zajišťování bezpečnosti datových sítí. V současné době pracuje v české pobočce deset zaměstnanců, společnost má již ale svá zastoupení v Jižní Koreji a Bulharsku, další pobočky v zahraničí plánuje vybudovat. Své produkty dodává širokému portfoliu klientů od velkých soukromých firem přes státní správu, banky až po vzdělávací organizace. „Nejdůležitější bylo, aby odborníci, kteří vymysleli původní řešení, dál pokračovali v jeho zavádění do praxe. Uvést do života původní myšlenku totiž bez zapojení lidí, kteří jsou jejími autory, není dost dobře možné,“ říká jeden ze zakladatelů firmy a pracovník Ústavu výpočetní techniky MU Jiří Novotný. Výsledkem výzkumu jsou totiž nejprve technologie, pak funkční prototyp. „K produktu, který se dá využít v komerční praxi, pak vede ještě dlouhá a složitá cesta, při níž je potřeba stále intenzivně spolupracovat s autory původní myšlenky,“ doplňuje Novotný. Jako nejtěžší při zakládání spin-off firmy INVEA-TECH bylo pro její zakladatele překonání prvotních administrativních kroků a složitého legislativního rámce, který u společností tohoto typu v České republice existuje. „U nás je zatím zakládání spin-off firem spíše neobvyklé. Například ve Spojených státech je běžné, že spin-off založí doktorský student po absolvování školy. V průběhu roku tam tak vznikají stovky podobných firem. Nám při těchto administrativních záležitostech pomohlo také Centrum pro transfer technologií, které na univerzitě funguje,“ popisuje zakládání společnosti Novotný. Firma sídlí v inkubátoru Jihomoravského inovačního centra, které nabízí firmě v jejích počátcích dobré podmínky. Akcionářem firmy zůstává kromě dalších také Masarykova univerzita. Spolupráce mezi univerzitou a spin-off firmou probíhá i nadále v návrzích na směrování dalšího výzkumu a přípravě přenosů dalších výsledků do praxe.
Mycroft Mind, a. s., byla jako spin-off firma Masarykovy univerzity založena v květnu roku 2007 na základech výsledků výzkumu odborníků z Fakulty informatiky a Ústavu výpočetní techniky. Zaměřuje se na vytváření technologií, které poskytují inteligentní pohled do různých druhů sítí (počítačových, sociálních, senzorových, znalostních apod.) a umožňují jejich monitorování, zajištění bezpečnosti a fungování. Výsledky práce spin-off se využívají například při monitorování tzv. inteligentních budov univerzitního kampusu. Senzorová síť rozložená v budovách kampusu dodává jednoduchá data – signály (například o teplotě v jednotlivých částech budov), které se pak zpracovávají do komplexního obrazu a jež je případně podle potřeby možno využít k modelování optimálního provozu. Firma má pětadvacet zaměstnanců, převážně jde o bývalé studenty Fakulty informatiky MU. Role Masarykovy univerzity ve firmě spočívá zejména ve výchově nových odborníků pro výzkum a vývoj servisních systémů založených na technologiích spin-off a v průzkumu oblastí, v nichž by se mohl tento nový druh technologií uplatnit.
Advex Instruments: Spolupráce s univerzitou přináší cenné poznatky pro další vývoj
Firma Advex Instruments vznikla v roce 2007. Na jejím počátku stál nápad vyvinout přenosný laboratorní přístroj pro charakterizaci povrchové energie plazmaticky upravených materiálů. Hlavním produktem firmy je dnes přístroj pro měření povrchové energie See System. První prototyp tohoto přístroje byl vyvinut již v roce 2001 na tehdejší katedře fyzikální elektroniky PřF MU (v současnosti ústav fyzikální elektroniky, ÚFE), ze začátku jen pro vlastní potřeby katedry. „Jelikož tehdy na trhu chyběly dostupné, lehké, přenosné a jednoduše ovladatelné systémy s uživatelsky přátelským softwarem, brzy projevily zájem o tento přístroj i další pracoviště zabývající se úpravou povrchů,“ popisuje podnikatelské začátky spoluzakladatelka společnosti Vilma Buršíková. O přístroj byl ze začátku docela velký zájem nejen v ČR, ale i v zahraničí. „Průzkum trhu však prokázal, že pro udržení tohoto zájmu je nutné podstatně vylepšit vzhled přístroje. Pro změnu designu jsme potřebovali větší finanční vklad, proto jsme se rozhodli založit spin-off firmu, vložit do ní vlastní finanční prostředky a odkoupit od MU práva na průmyslový vzor,“ pokračuje Buršíková. V současné době existují dvě nové modifikace přístroje, byla rovněž vyvinuta nová zařízení pro studium samočisticího efektu povrchů fotokatalitických materiálů a modul pro studium permeability vody. Úzká spolupráce spin-off firmy Advex Instruments s ÚFE PřF MU poskytuje výhody pro obě strany. „Používání našich produktů na pracovištích ústavu pro studium plazmaticky upravených povrchů nám poskytuje cenné poznatky, které umožňují systém průběžně vylepšovat a vyvíjet nové modely. Přístroje používané na univerzitě postupně upgradujeme a poskytujeme konzultace studentům,“ popisuje spolupráci s MU Buršíková.