Mezinárodní Mendelova genetická konference, podporovaná také organizací UNESCO, se bude věnovat aktuálním tématům z oblasti genetiky člověka se zaměřením na vzácná dědičná onemocnění, predispozice k nádorům i genetice živočichů a rostlin včetně problematiky GMO nebo genetiky bakterií a virů. Diskutovány budou také etické otázky spojené s diagnostikou a screeningem genetických onemocnění, historie genetického výzkumu nebo možnosti uplatnění nových genomických technologií v medicíně či zemědělství.
Program konference, která se koná od 20. do 23. července, je z odborného hlediska velice aktuální a zajímavý a zajímaví jsou také řečníci – excelentní vědci, kteří již potvrdili svoji účast.
Do Brna přijedou držitelé Nobelovy ceny Ada E. Yonath z Weizmann Institute of Science v Izraeli a Thomas Cech z University v Coloradu, což jsou nositelé Nobelovy ceny za chemii a Paul Nurse z Francis Crick Institutu v Londýně, který Nobelovu cenu získal za fyziologii a medicínu. Ten v Brně kvůli Mendelovi nebude poprvé. „Jsem genetik a už za studené války jsem chtěl vidět místo, kde Mendel učinil své přelomové objevy. Podařilo se mi navštívit klášter, našel jsem i malé Mendelovo muzeum a byl jsem také u jeho hrobu. To všechno na mě silně zapůsobilo a do Brna jsem se pak vrátil ještě mnohokrát,“ uvedl anglický vědec v roce 2020 při příležitosti převzetí čestného titulu Mendelovy univerzity. Jméno G. J. Mendela má dokonce spjaté s chvílí, kdy se dozvěděl, že získá Nobelovu cenu. „V ten moment jsem totiž zrovna jednal v Londýně o tom, jak získat nějaké peníze na provoz a nový design brněnského Mendelova muzea,“ vzpomínal vědec.
Organizátoři proto posílají směrem k vědcům a odborníkům vzkaz: Neváhejte s registrací a přepošlete informaci o konferenci také svým kolegům. Přestože je registrace otevřena až do 30. června, termín odevzdání abstraktů vaší vědecké práce je již 31. března. Registrační formulář lze najít na webových stránkách konference.
Na odbornou konferenci naváže ve dnech 22. a 24. července Festival Mendel, který zprostředkuje aktuální poznatky genetického výzkumu široké veřejnosti a přinese také řadu kulturních zážitků.
Mendelovu genetickou konferenci spolupořádají: Masarykova univerzita, Mendelova univerzita v Brně, Moravské zemské muzeum, Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina a Společně, o.p.s.