Přejít na hlavní obsah

Inovační programy pomohou studentům s uplatněním

Seriál: Evropské projekty
Snad žádný jiný obor se nedá v Česku studovat na tolika místech jako ekonomie. Ekonomickou fakultu nebo alespoň ekonomicky zaměřenou má velká část veřejných vysokých škol a ekonomie nebo marketing jsou rovněž nejčastějšími obory, na které lákají soukromé vysoké školy. Mladých ekonomů je hodně a absolventi se o to více musí snažit při hledání práce. Těm z Ekonomicko-správní fakulty by s ním měly pomoci i projekty inovace výuky na bakalářské, magisterské i doktorské úrovni studia.

„Co se týče uplatnění studentů, vykazuje naše fakulta dlouhodobě výborné výsledky, přesto cítíme potřebu reagovat na potřeby trhu práce a podněty získané od našich partnerů, kteří absolventy zaměstnávají,“ zdůvodnil zavedení novinek ve studiu koordinátor projektů David Póč.

Právě od spolupráce se soukromými firmami i úřady se odvíjejí změny na bakalářském a magisterském stupni studia. „Neustále se s partnery bavíme o skladbě jednotlivých oborů. Konzultujeme například sylaby předmětů a oni sami řeknou, co v praxi využívají a co ne, a podle toho sylaby upravujeme,“ sdělil Póč a dal i příklad: „Třeba v účetnictví existují určité mezinárodní modely a my jsme si ověřili, že je zaměstnavatelé v praxi opravdu vyžadují. Proto spolupracujeme s Institutem svazu účetních a existuje možnost uznání některých zkoušek pro účely certifikace profesních účetních udělované tímto svazem.“

Všechna nová opatření mají vést k tomu, aby byli studenti na trhu práce co nejvíce konkurenceschopní. Ve školní praxi to teď pro ně znamená například to, že jim ubylo předmětů společného základu, aby si mohli vybírat více volitelných předmětů a více se zaměřovat na to, co v pracovním životě skutečně využijí. Úzká spolupráce s mimouniverzitními partnery přináší podle Póče ještě další výhodu. „Umožní nám rychle reagovat na měnící se požadavky trhu.“

Změny se dotkly také doktorského studia. To by se teď mělo více orientovat na vytváření a udržování vazeb se zahraničními odborníky a vzdělávacími institucemi. „Projekt předpokládá, že na fakultu budou pravidelně dojíždět lektoři z prestižních univerzit z Rakouska, Německa či Anglie,“ uvedl koordinátor projektů. Na fakultě však působí už nyní. Mikroekonomii v prvním ročníku doktorského studia dnes přednášejí cizí odborníci v angličtině. Ti navíc využívají literaturu, která je na prestižních univerzitách považovaná za základní, ale v Česku se často ještě nepoužívá. To všechno ulehčí posluchačům sžití se s další novinkou – možností stáže v zahraničí. „Celý doktorský program cílíme tak, aby si studenti zvykli spolupracovat s vysokými školami mimo české hranice. Bez kooperace s jinými univerzitami se už dnes žádný výzkum neobejde,“ zdůraznil David Póč.

A zvyknout by si měli i na to, že budou sami učit. Proto jim teď fakulta zavedla výuku mladších kolegů jako volitelný předmět. „I dřív bylo zvykem, že doktorští studenti v rámci svého výzkumu nebo psaní disertační práce učili. Teď za to navíc dostanou kredity,“ popsal David Póč, v čem spočívá inovace.

Aktivní komunikace se zahraničními školami a partnery, zjišťování jejich potřeb a jejich zavádění do praxe – hlavně o to se teď podle koordinátora projektů pedagogové snaží. „Jako ekonomicky zaměřená fakulta ani nemáme jinou možnost. Bez toho by naši absolventi nebyli na trhu práce vnímáni jako nejlepší, což chceme být, a děláme pro to maximum.“

Hlavní novinky