Předsedkyně ERC Maria Leptin poprvé ve své současné funkci podnikla dvoudenní návštěvu České republiky. V CEITEC MU zahájila vědeckou minikonferenci ERC, na níž se sešla komunita výzkumných pracovníků, příjemců grantů ERC a začínajících vědců. Programu se zúčastnila také současná členka vědecké rady ERC Alice Valkárová.
ERC, která byla ustanovena v roce 2007 a je v současné době součástí evropského programu Horizon Europe, hraje zásadní roli při podpoře výzkumu v celé Evropě. Její vliv je hluboce pociťován v zemích EU-13 (země, které vstoupily do EU v roce 2004 a později) včetně České republiky, kde ve vysoce konkurenčních grantových výzvách podpořila přibližně 70 špičkových výzkumných pracovníků sumou v celkové hodnotě přibližně 125 milionů eur. Konkrétně Jihomoravský kraj vyniká ve svém úsilí o podporu excelence ve výzkumu, což dokládá i počet držitelů grantů ERC zaměstnaných v místních výzkumných organizacích jako ukazatel strategických cílů regionu. Není divu, že toto strategické zaměření regionu vedlo k přilákání špičkových výzkumných pracovníků a k získání značných finančních prostředků, které posunuly region do čela v oblasti vědeckých inovací a výzkumu.
Jedním z příkladů úspěchu ERC na jižní Moravě je výzkum, který provádí v CEITEC MU Pavel Plevka, který získal jak startovací, tak konsolidační grant ERC. Jeho výzkum v oblasti strukturní virologie významně přispěl k prestiži institutu.
„Granty ERC byly zásadní pro to, aby naši výzkumníci mohli realizovat ambiciózní projekty, které mají globální dopad. Příjemci grantů ERC navíc sdílejí společné hodnoty a vytvářejí v Česku vědeckou komunitu nové generace, která se zaměřuje na vědeckou excelenci a objevy,“ uvedl Pavel Tomančák, ředitel konsorcia CEITEC.
Maria Leptin svou zahajovací řečí poskytla vhled do strategických priorit ERC a její klíčové role při rozvoji evropského výzkumu, zároveň podtrhla význam podpůrných struktur pro žadatele o granty ERC.
„Podpora výzkumných pracovníků prostřednictvím národních a regionálních programů je zásadní pro vytvoření základny, z níž se mohou ucházet o účast ve výzvách ERC. Závazek České republiky poskytovat takovou podporu je příkladný a již nyní vykazuje pozoruhodné výsledky. Doufám, že v tom bude pokračovat i v příštích letech, protože musíme podporovat všechny výzkumné talenty v celé Evropě, abychom mohli řešit výzvy, kterým svět čelí,“ uvedla Maria Leptin.
Důležitým aspektem v ČR je specializovaná podpůrná skupina vedená Zdeňkem Strakošem, která nabízí odborné vedení a mentoring žadatelů o ERC grant, díky čemuž jsou čeští výzkumní pracovníci dobře připraveni na konkurenci na nejvyšší úrovni. Program financování ERC CZ navíc poskytuje značnou finanční podporu těm žadatelům, kteří se v hodnocení ERC umístili vysoko, ale nemohou být financováni z důvodu nedostatku finančních prostředků na evropské úrovni.
Více informací přináší tisková zpráva CEITEC MU.