Jak konkrétně chtějí tvůrci projektu negativní stav zvrátit? Hlavně praxí. „Nechceme, aby se na školách přestalo sportovat. Jde nám o atraktivnější formu sportování, přičemž nebude scházet prvek bezpečnosti,“ vysvětluje Kubíková. Kurzy, které budou akreditovány v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, bude mít každý blízko. Konat se budou ve třinácti krajských městech.
To všechno proto, aby se učitelé naučili reagovat v situacích, jaké je mohou potkat i ve výuce. A uvědomili si, že třeba využívání ochranných pomůcek je skutečně nutné. To totiž řada lidí v České republice stále nebere na vědomí. „Například mít při lyžování přilbu a řídit se pravidly chování Mezinárodní lyžařské federace na sjezdovkách u nás rozhodně není běžné,“ upozorňuje Zdeňka Kubíková.
Organizátoři myslí rovněž na to, že se někdo prezenčních kurzů kvůli nedostatku času nebude moci zúčastnit. Právě z tohoto důvodu podle Kubíkové vzniknou adekvátní e-learningové kurzy. „Pokud někdo nebude moct dojíždět, dostane všechno v internetové formě obohacené fotografiemi a videoukázkami.“ To ovšem není poslední příklad, jak projekt pracuje s audiovizuální technikou. Všem zájemcům o problematiku poslouží i čtyři nové videomateriály. „Budou se zabývat tím, jak se chovat na sjezdovce a běžeckých tratích, a riziky pobytu ve vysokohorském prostředí. Třetí video se věnuje novým pravidlům resuscitace a poslední souhrnně seznamuje s pravidly první pomoci,“ popisuje Kubíková a podotýká, že všechny materiály budou přístupné i posluchačům prezenčního a dálkového studia na Masarykově univerzitě.