Komentář na Nature News se vztahuje k publikaci, která právě vychází v prestižním časopise Americké chemické společnosti Environmental Science & Technology a popisuje hladiny těchto látek v ovzduší naměřené během výzkumné plavby podél západního břehu Afriky. Podrobně přitom rozebírá otázku zdrojů, protože PCB jsou především průmyslové chemikálie a v regionech s málo rozvinutým průmyslem jsou jejich zvýšené hladiny překvapením.
Autor Nature News Daniel Cressey se proto obrátil s prosbou o komentář na Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí Masarykovy univerzity, které studium zdrojů těchto látek a jejich chování v prostředí včetně ekologických a humánních rizik řadí mezi své výzkumné priority. Ze zkušeností centra vyplývá, že pozaďové oblasti jsou v Africe skutečně méně kontaminované než v Evropě, ale hladiny PCB v ovzduší velkých aglomerací jsou přinejmenším srovnatelné. Je třeba vzít v úvahu, že PCB neunikají do ovzduší jen z průmyslových zdrojů, ale i ze zdrojů rozptýlených, jako jsou stavební a izolační materiály, nátěry nebo stará elektrická zařízení.
V současné době řeší centrum ve spolupráci s řadou afrických zemí dvouletý projekt Programu pro životní prostředí OSN finančně podporovaný EU, který je zaměřený právě na zdroje, trendy a rizika spojená s toxickými látkami na tomto kontinentu. Jeho výsledky upozorňují nejen na problém průmyslových chemikálií, jako jsou polychlorované bifenyly, ale také na vysoké hladiny pesticidů (zejména DDT), které se v Africe používají v boji proti malárii, nebo polychlorovaných dioxinů a furanů, které jako produkty spalování dosahují enormních koncentrací zejména tam, kde k běžné rutině patří otevřené spalování zemědělských zbytků nebo komunálních odpadů.
V celém projektu je přitom klíčové zapojení místních vědců a institucí, které mají zájem nové poznatky dále využívat pro zlepšení managementu chemických látek v jednotlivých zemích, takže je velká šance, že nezůstane jen u jejich publikace ve vědeckých časopisech.
Více na http://www.nature.com/news/2011/110120/full/news.2011.35.html
nebo viz Gioia, R. et al. Environ. Sci. Technol. doi:10.1021/es10525239 (2011).
Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity