V době, kdy většina lidí odjíždí na dovolené, pořádaly desítky pracovišť Masarykovy univerzity letní školy. Studenti z celé České republiky, ale i ze zahraničí si tak měli možnost vybrat ze široké nabídky seminářů a praktických workshopů v češtině i angličtině, na nichž přednášeli mezinárodně uznávaní odborníci z České republiky i ze zahraničí. O letní školy je dlouhodobě velký zájem, většinu z nich proto plánují organizátoři pořádat také příští rok.
Environmentální chemie a ekotoxikologie
Jednou z prvních akcí byl letos už sedmý ročník Letní školy environmentální chemie a ekotoxikologie, na kterou přijelo na pět desítek studentů z více než třiceti zemí světa. Tradičně je určená zájemcům o problematiku chemie životního prostředí a provází ji také praktická výuka v laboratořích. „Letos byla zvláštní pozornost věnována dálkovému transportu znečišťujících látek do arktických oblastí, dopadu klimatických změn na tento pohyb a následným účinkům na lidské zdraví,“ uvedla Veronika Pašková z centra RECETOX na přírodovědecké fakultě, které školu pořádalo.
Zelené podnikání
Jak rozjet tzv. zelené podnikání, ukázala studentům Letní škola Ekoinkubátoru, kterou organizovali na fakultě sociálních studií. Během deseti dnů si tak mohli účastníci zpracovat svůj vlastní projekt a rovnou se od odborníků z praxe dozvědět, zda by s takovým podnikáním na dnešním trhu měli šanci uspět. „Pokud studenti budou chtít svůj podnikatelský záměr opravdu realizovat, mohou využít našich kontaktů z podnikatelského prostředí a bezplatného právního servisu od partnera, jímž byl Ekologický právní servis,“ uvedla koordinátorka letní školy Petra Orsáková z katedry environmentálních studií.
Čeština pro cizince
Pro 135 zahraničních studentů, kteří se chtěli naučit česky, otevřeli na filozofické fakultě už 44. ročník Letní školy slovanských studií. Intenzivní kurzy se konaly každé dopoledne od pondělí do soboty. Odpoledne si studenti z 33 zemí mohli zdokonalit výslovnost na speciálních seminářích, dozvědět se zajímavosti o české literatuře, večer pak organizátoři promítali české filmy. Na programu byly také výlety. „Na přednáškovém programu se podíleli i zahraniční bohemisté z prestižních univerzit Evropy a USA,“ uvedla ředitelka letní školy Eva Rusinová. Závěr letošní letní školy patřil přímo studentům, kteří sehráli představení Divadla Járy Cimrmana Dobytí severního pólu.
Čínské a evropské právo informačních technologií
Letní školy pořádala univerzita také v zahraničí. Čínským a evropský právem informačních technologií, ochranou duševního vlastnictví či kyberkriminalitou se zabývalo pět desítek studentů z celé Evropy a Číny na Letní škole evropského práva ICT v rakouském Reichenau. „Studenti si mohou vyzkoušet pod odborným vedením vysoce specializovanou práci v mezinárodním týmu a navázat cenné kontakty. Řada účastníků z předchozích let tyto profesní i osobní kontakty nadále udržuje a díky letní škole tak vznikají další profesionální i vědecké projekty,“ uvedl organizátor letní školy Radim Polčák z právnické fakulty.
To vše je jen zlomek letních škol, které Masarykova univerzita letos pořádala. Letní školy se orientovaly například také na problematiku neziskového sektoru, lidských práv, asistované reprodukce, nabízely archeologické stáže či seznámení se základy výzkumu v sociálních vědách a mnoha dalšími tématy.