letošní expedice na antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela. Kvůli nepříznivému počasí a hlavně velkému množství ledu ve Weddellově moři a okolních průlivech opustili vědci základnu, kterou na ostrově Jamese Rosse provozuje Masarykova univerzita, už 17. února.
Vrtulník, válečná loď a ledoborec. Díky těmto dopravním prostředkům se 22. února dostalo zpět do Jižní Ameriky dvacet členů„Toto sice zkrátilo čas určený pro práci přibližně o dva týdny, avšak v extrémních podmínkách Antarktidy má bezpečnost absolutní prioritu. Odložení termínu opuštění české stanice by zřejmě vážně ohrozilo možnost úspěšného návratu a vědcům by hrozilo nedobrovolné a výrazné prodloužení jejich pobytu,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.
Po zazimování stanice a zabalení vědeckých vzorků dopravily členy výpravy dva vrtulníky na chilskou válečnou loď Aquiles, která kvůli nepříznivému počasí čekala tři dny asi sedmdesát kilometrů od stanice. Z této lodi pak výprava přesedla na ostrově Krále Jiřího na ledoborec Almirante Oscar Viel. Do chilského města Punta Arenas přijeli vědci 22. února. Cestu jim komplikovalo silné vlnobití, které vychylovalo osu lodi o více než 40 stupňů vlevo a vpravo, a také zhoršená viditelnost. „Díky zkušenostem polárníků a pomoci lékaře výpravy trpělo mořskou nemocí jen několik z nich,“ dodal Kapler.
Čeští výzkumníci získali i přes zkrácený čas pobytu na ostrově Jamese Rosse velké množství vědeckých dat a vzorků, na kterých budou dál pracovat v zázemí svých domovských ústavů a laboratoří. Rekordní expedice byla složená z vědců z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně. Ve výpravě byli i dva Slováci a jeden Rus.