Připravili jsme pro vás mix článků a videí, které se v roce 2014 na našem portálu nejvíc líbily vám a přidali také pár těch, které zdály důležité nebo zajímavé nám. A tady jsou. Příjemné vzpomínání i objevování! (odkazy na články najdete pod nadpisy)
Pro dnešní adolescenty je manželství méně důležité
Konflikty s rodiči a vymezování se vůči autoritám. Tato definice období adolescence už neplatí. Podle vedoucího Institutu pro výzkum dětí, mládeže a rodiny Fakulty sociálních studií MU Petra Macka se dá dnes období dospívání charakterizovat spíš jako volný prostor a čas, který mají mladí lidé pro hledání, experimentování a seberealizaci.
Velkomoravané? Zřejmě lovci otroků
Období Velké Moravy patří mezi slavné momenty českých a vůbec středoevropských dějin. To nejzajímavější, co vědci o tomto období v posledních desetiletích zjistili, pochází především z archeologických nálezů. Za rozkrýváním některých tajemství stojí i profesor Jiří Macháček z filozofické fakulty, který vede výzkumné práce na Pohansku u Břeclavi. V rozhovoru prozrazuje, jak vypadá práce archeologa a co ještě o Velké Moravě nevíme.
Jak bojovat proti únavě?
Ty poslední dny před vysokoškolskou zkouškou nebývají lehké. Jste zatím jenom v polovině svého „to do“ listu, ale čas už postoupil tak, že na vás padá únava? Zkuste proti ní nasadit čtveřici zbraní, které doporučujeme: kofein, síla vůle, soustředěná mysl a kvalitní spánek.
Z parkinsoniků se mohou stát gambleři
Pomalé pohyby, neobratnost a třes. Tím vším trpí lidé postižení Parkinsonovou nemocí. Nemají však jen poruchy hybnosti, jejich nemoc se může projevovat i jinak. Kromě depresí, demence či bolestí patří mezi vážnější i takzvané poruchy kontroly impulzů, kam spadá hypersexualita, nadměrné užívání léků, opakované stereotypní pohyby a také patologické hráčství...
U některých lidí je prokrastinace efektivní
Prokrastinovat je v současnosti docela moderní. Alespoň se na to vymlouvá každý, kdo se na chvíli odpoutá od práce či studia, a knihkupectví tak přetékají příručkami s radami, jak s prokrastinací přestat. Kromě toho si spousta lidí myslí, že onen termín jen maskuje lenost. S prokrastinací to ale není jednoduché.
Z Brna mizí malé obchody, centrum ale pomalu ožívá
Když chtěli Brňané v roce 1976 udělat velký nákup, znamenalo to, že museli dorazit do středu města. V centru se nacházelo 42 procent městské prodejní plochy. Dnes už je to jen 7,2 procenta. Za změnou poměru je nárůst velkých obchodních center na okraji Brna. Mimo jiné tuto velkou změnu ukazuje výzkum maloobchodní sítě, který dělali pro brněnský magistrát odborníci z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU.
Databáze obličejů pomůže lékařům i policii
Pro účastníka studie to představuje jen několik záblesků snímače ve speciálním přístroji, antropologům ale takové „fotografování“ přináší neocenitelné informace. Tým kolem Petry Urbanové z laboratoře morfologie a forenzní antropologie na přírodovědecké fakultě za pomoci účastníků-dobrovolníků vytváří unikátní 3D databázi obličejů. Data z ní budou pomáhat lékařům nebo kriminalistům.
Čeští vědci zpřesnili objev nositele Nobelovy ceny v oblasti fungování enzymů
U enzymů záleží nejen na tom, jak vypadají, ale i na tom, jak se pohybují a reagují s okolím. Přišli na to odborníci z Loschmidtových laboratoří Přírodovědecké fakulty MU a Recetoxu ve spolupráci s kolegy z Akademie věd ČR. Díky neúspěšnému experimentu s enzymy zpřesnili 120 let starou teorii nositele Nobelovy ceny Hermanna Emila Fischera, která říká, že funkce enzymu je určována strukturou jeho aktivního místa. Skupina deseti českých vědců dokázala, že toto pravidlo pro všechny enzymy neplatí...
Mýty a fakta vědy: Strašák cholesterol
Stokrát opakovaná věc se stává pravdou. Platí to i u věcí, které lidé zaslechnou v médiích nebo od známých a začnou je brát jako fakt, i když jsou to z odborného pohledu nesmysly. Mnoho mýtů tak koluje třeba o potravinách. V novém videu, na kterém spolupracovali odborníci z Ústavu biochemie Přírodovědecké fakulty MU, se dozvíte, zda je opravdu nutné se bát cholesterolu.
Víc než s jídlem mají Češi problém s pohybem
Tři roky se odborníci z fakulty sportovních studií ptali tisíců lidí na jejich tělesné aktivity a u stovek z nich zkoumali fyzické parametry, například výšku, váhu, rychlost reakcí nebo ohebnost. Teď mají v rukou velice cenný soubor detailních dat, která poukazují na spoustu problémů. U mužů i žen platí, že se s věkem hodnota body mass indexu zvyšuje, ale muži jsou na tom hůř.
Jak funguje viagra? Původně měla léčit srdce
O Viagře už slyšel snad každý a všichni ví, k čemu je dobrá. Uvedení této modré pilulky na trh v druhé polovině 90. let doprovázel obrovský rozruch. Pánům a potažmo také dámám přinesla více radosti ze života a farmaceutickému gigantu Pfizer enormní zisky. Znáte ale mechanismus jejího účinku...
Vietnamské děti mají české babičky
Od několika měsíců až do třetí třídy a vlastně na celý život získávají děti vietnamských migrantů české babičky či tety. Ve světě ojedinělý fenomén zkoumala ve své doktorské práci socioložka Adéla Souralová. Zaměřila se na vztahy mezi ženami a na rozdíly v etnickém chápání mateřství. Pro analýzu jí posloužilo přes padesát rozhovorů se ženami, které se o vietnamské děti staraly, s jejich matkami a dospívajícími, kteří v této péči vyrůstali.
Co je to světlo? Paprsek, nebo vlna?
„Tatínku, co je to světlo,“ zeptal se mě jednou můj synek. V hlavě se mi začaly okamžitě vybavovat, rojit a honit všechny fyzikální poučky a zákony, které jsem za léta strávená ve škole slyšel, ale jak jednoduše odpovědět na tuto otázku? Rozhodl jsem se, že odpověď hodím na své kamarády, a tak jsme se vypravili za kolegy z Úžasného divadla fyziky (ÚDiF), aby synovi ukázali světlo v jeho nejzajímavějších podobách.
Studie o úspěšných Romech bojuje s předsudky
„Mě prostě táhl úspěch, ne jen ten ekonomický, i ten společenský. Rozhodl jsem se být ve stavebnictví přímým dodavatelem, generálním dodavatelem, ne jen nějakým subdodavatelem, že bych dělal pro firmy,“ říká ve studii Laury Fónadové anonymní muž s označením L. L. Už z těch několika slov si člověk vyvodí, že ilustrují příběh úspěšného muže. Ale že by to mohl být Rom? To by nehádal asi nikdo. Přitom je to tak.
Aplikace určí rostlinu na počkání
Na počátku bylo přátelství mezi botanikem a programátory a jejich společný zájem o přírodu. Díky tomu dnes mohou lidé na třech kontinentech využít službu s názvem FlowerChecker, která jim na základě mobilní aplikace pomůže rychle určit rostliny v přírodě i doma.
Badatelna: Jak vzniká moiré efekt
Na digitálních fotografiích či v televizi někdy vzniká rušivý jev s podivným názvem Moiré. V další Badatelně se dozvíte, nejen kde se bere, ale také to, že se s ním dá vlastně docela hezky pracovat. Po dvoudílné přestávce se opět vrací populární Bára a Vojta. Takže pozor, kočička přichází :)
Průzkum: Kdo a jak volil v brněnských komunálních volbách
Osobní politické preference jsou rozhodující i v komunálních volbách. Ukázal to průzkum, který na vzorku téměř 700 voličů opouštějících brněnské volební místnosti provedli experti z Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Jde o jeden z prvních výzkumů tohoto typu v Česku.
Být opravdovým ateistou je velký intelektuální výkon
Davida Václavíka z Ústavu religionistiky Filozofické fakulty MU fascinují soudobé postoje k náboženství. Sám o sobě říká, že jeho vědeckou obsesí je zejména ateismus a způsoby, jakými ho lidé vnímají. Právě absence víry v Boha a nedůvěra v náboženské instituce jsou totiž fenoménem, který bývá spojován s českou mentalitou. Kde jsou kořeny těchto postojů a co to znamená pro společnost?
Antropologové rekonstruují podobu Jana Žižky
Klenba, nadočnicové oblouky a horní část očnic, tedy jen horní část lebky, je vše, co tvoří domnělé pozůstatky slavného husitského vojevůdce Jana Žižky. O něco přesnější podobu člověka, kterému patřily, se nyní snaží dát dohromady antropologové z přírodovědecké fakulty.
Lékaři objasnili, jak vznikají nádory mozku u dětí
Jak vznikají některé nádory mozku u dětí, takzvané meduloblastomy, pomohli odhalit vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Článek o objevu mechanismu a genu, který spouští nádorové bujení u zhruba pěti procent nádorů, publikoval prestižní časopis Nature.
Jak zlepšit schopnost zapamatování
Schopnost pamatovat si je základem pro náš pocit osobní kontinuity. Umožňuje nám vyznat se ve světě, plánovat a organizovat, nabývat vědomosti a účinně je využívat. I v době, kdy máte vždycky po ruce Google, je kvalita a rozsah paměťových procesů důležitým prediktorem pracovního a studijního úspěchu. Odpovědí na otázku, jak si zlepšit schopnost zapamatování, je trénink paměti, který je zároveň i významným článkem boje za zdravé stárnutí.