Nový nástroj, který lépe zhodnotí pracovní schopnosti starších zaměstnanců, dnes představili zástupci Asociace institucí vzdělávání dospělých a Ústavu pedagogických věd Filozofické fakulty MU. Zaměstnavatelé doposud zohledňovali jen lékařské zprávy. Index pracovní schopnosti (zkráceně WAI), které zmíněné instituce prosazují, ale bere ohled i na subjektivní pocity pracovníka nebo jeho motivaci, takže o něm dává komplexnější informaci. Ve výsledku tak napomáhá vyšší zaměstnanosti lidí ve věkové skupině nad 50 let.
Experti se při šíření indexu v Česku inspirovali v jiných evropských zemích, kde se tato personalistická technika používá úspěšně už dvě desetiletí. „Data, která díky ní získají, umožní zaměstnavatelům lépe využívat pracovní sílu svých lidí a řešit nebo předcházet případnému přetížení. Lidé tak mohou pracovat déle, což je výhodné pro všechny strany,“ přiblížil vedoucí ústavu pedagogických věd Petr Novotný.
On a jeho kolegové mají za sebou pilotní studii, díky níž bude možné postupem času vytvořit český index. Data, která badatelé získali od 240 respondentů starších 50 let, se zatím porovnávají s těmi zahraničními. Z šetření vyplývá například to, že starší čeští zaměstnanci jsou na tom se silami a chutí do práce podobně jako například jejich nizozemští kolegové, takže z tohoto pohledu není důvod, proč by mezi lidmi v předdůchodovém věku měla být v Česku vyšší nezaměstnanost. Další studie by měly následovat, počítá se s nimi například ve strategických vládních dokumentech.
Podrobnosti o pilotní studii se dočtete v červnovém měsíčníku Muni.