Víc divoké přírody, než jí v současnosti v České republice je, si podle nedávného výzkumu Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií MU, přejí obyvatelé naší země.
Výsledky výzkumu názorů více než dvou tisíc lidí ukázaly, že významná část české veřejnosti vnímá divokou přírodu, tedy oblasti, kde probíhá přírodní vývoj bez zásahů člověka, pozitivně a podporuje jejich ochranu. Celých 71 procent souhlasí s tím, že je potřeba divokou přírodu chránit. Nesouhlasí s tím jen devět procent oslovených a zbylí na to nemají názor. Největší odpovědnost za ochranu divoké přírody přitom podle lidí nese zejména Ministerstvo životního prostředí, dále národní parky, česká vláda, ekologická sdružení a lesníci.
„Jednoznačně se ukázalo, že Češi si přejí více divoké přírody, než jí v současné době je. Zatímco nyní tvoří rozloha přírodních oblastí bez zásahů člověka v České republice přibližně 0,3 procenta území, veřejnost jejich rozlohu odhaduje na 10 procent – a přála by si navíc ještě 3 procenta divoké přírody na našem území. Výsledky zároveň ukazují, že rozšiřování divoké přírody má u nás širokou podporu – počet příznivců rozšiřování je více než dvakrát vyšší než počet odpůrců," uvedl vedoucí výzkumného týmu ekopsycholog Jan Krajhanzl.
Za divokou přírodou v Česku vyráží alespoň jednou ročně 38 procent veřejnosti a za zahraniční devět procent. „Přestože u nás každoročně cestují do divoké přírody jen někteří lidé, tento druh turistiky tu má zajímavý potenciál – ukazuje se totiž, že divočina Čechy láká a má pro ně příchuť něčeho krásného, neznámého, skoro až exotického. Naprostá většina české veřejnosti si podle našich výsledků spojuje divokou přírodu s řadou silných atraktivních prožitků: nejvíce s divokými scenériemi, setkáními se vzácnými zvířaty, výhledy do krajiny a kvetoucími divokými květinami," dodal sociolog z Masarykovy univerzity Jan Skalík.