Nový komplex laboratoří Středoevropského technologického institutu Ceitec dnes zahájil plný provoz. V blízkosti areálu Pod Palackého vrchem vyrostly laboratoře pro Ceitecu VUT, který zaštiťuje výzkumné programy zaměřené na pokročilé materiály a pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie. Stavba byla hotová již v závěru loňského roku, letos se do laboratoří stěhovalo vybavení.
Ve čtyřech budovách je řada unikátních laboratoří - například čisté laboratorní prostory, které jsou v rámci výzkumných institucí v České republice největší. Laboratoř pro analýzu nanostruktur je místo s desetkrát nižší koncentrací prachových částic oproti pokojovému vzduchu a laboratoř pro jejich přípravu eviduje dokonce deset tisíckrát méně prachových částic a je přístupná jen ve speciálním skafandru.
„Sdílené laboratoře jsou přístupné nejen vědcům a doktorandům z Vysokého učení technického, ale také z dalších brněnských univerzit, výzkumných institucí a průmyslovým partnerům,“ uvedl ředitel Ceitec VUT Radimír Vrba.
Stavba stála 625 milionů korun a na dalších 842 milionů vyšlo přístrojové vybavení a další technologie. Většinu nákladů pokryly dotace z Evropské unie. V Ceitecu VUT působí osm výzkumných týmů a téměř 250 vědců na 50 doktorandů.
Působí tu mimo jiné laboratoře pro vývoj metod měření, odborníci na výzkum v oblasti zvyšování paměťové kapacity paměťových prvků, v oblasti robotiky nebo vývoje elektroniky pohonů pro domácí spotřebiče i elektromobily.
Řada laboratoří spolupracuje i s výzkumníky z Masarykovy univerzity, kteří využívají například unikátní mikroskop vyvinutý právě na Ceitecu VUT, který umožňuje pozorovat živé buňky bez použití kontrastních látek, jež mohou ovlivnit jejich chování. Spolupráce se odehrává také v oblasti vývoje nanostruktur, v oblasti materiálových věd nebo i při výzkumu mozku.
Video k otevření Ceitecu VUT