Masarykova univerzita a britská společnost Artios Pharma Ltd., která se zabývá vývojem nových způsobů léčby rakoviny, podepsaly smlouvu o výzkumné spolupráci související s vývojem nových léků na nádorová onemocnění. Spolupráce v případě úspěchu povede k udělení licence k patentu na chemické sloučeniny, které působí na takzvané DNA nukleázy, což jsou enzymy, které se podílejí na opravě poškozené DNA. Zablokování tohoto procesu v rakovinných buňkách vede k jejich zničení.
Nukleázy, které hrají zásadní roli při opravě poškozených řetězců DNA, existují ve všech typech buněk. Spolupráce vědců z MU se společností Artios se zaměřuje na inhibici (čili zablokování) těchto nukleáz, které se nacházejí v místě poškozené buněčné DNA a v procesu její opravy jsou klíčové.
Odborníci se domnívají, že látky blokující činnost nukleáz mohou mít široký potenciál při léčbě celé řady nádorů. Účinek by mohl být slibný zejména u nádorů, které obsahují genetické vady v procesech opravy DNA a jsou závislé na aktivitách těchto nukleáz. Zajímavé může být i použití inhibitorů nukleáz v kombinaci s dalšími typy protinádorové léčby od standardního ozařování až po imunoterapii.
Výzkumný program na MU vedou Lumír Krejčí a Kamil Paruch. Oba mají zkušenosti s výzkumem mechanismů opravy DNA, zvláště roli nukleáz při opravě dvouvláknových zlomů DNA, praktickou zkušenost v medicinální chemii a vývoji inhibitorů nukleáz jako terapeutických cílů. „Věříme, že nukleázy mají potenciál poskytnout novou vlnu inovativních způsobů léčby rakoviny,“ uvedl Lumír Krejčí.
Dojednávání podmínek spolupráce a budoucí licence probíhalo ve spolupráci s Centrem pro transfer technologií MU, které má za cíl propojovat univerzitu s aplikačními partnery. Společnost Artios bude financovat výzkumnou skupinu z Masarykovy univerzity a spolupracovat s ní tak, aby společně dovedli výzkumný program nukleáz co nejdál, do fází klinického testování.