Stáže zaměřené na získání poznatků o tuberkulóze připravuje pro mediky studentská organizace IFMSA. S nápadem vyslat několik studentů medicíny na měsíc do Rumunska, kde je nejvyšší výskyt TBC v Evropě, přišla prezidentka brněnské pobočky této organizace a studentka Lékařské fakulty Mária Holická. Stáž by měla studentům umožnit přijít do kontaktu s touto nemocí, která se v poslední době čím dál častěji objevuje i v Česku.

Holická se se svým nápadem vydala v dubnu na globální konferenci studentské organizace IFMSA, která se konala v Mexiku. „Hlavním tématem tohoto setkání bylo motto ’Think global and migration‘ a v tomto duchu jsem promyslela i nápad na stáži v Rumunsku,“ uvedla Holická. „Na konferenci se totiž neodehrávají jen odborné přednášky a diskuze, ale také se střetávají zástupci různých lokálních organizací z celého světa, a mají tak možnost domlouvat projekty a vyměňovat si nápady a tipy, jak čelit různým organizačním problémům,“ dodala studentka.
Díky domluvě s Rumuny by se už letos v létě mělo několik studentů brněnské Lékařské fakulty vypravit na měsíc na rumunskou kliniku, kde je vedena databáze o tuberkulóze z celé země. Týden z celé stáže by měla zabrat práce v terénu přímo ve vesnicích, kde budou studenti asistovat při vyšetřování pacientů. „Důvodem, proč jsme se zaměřili právě na tuberkulózu, je skutečnost, že zejména s rostoucí migrací se do naší země tato nemoc vrací a její výskyt se zvyšuje. Potvrzuje to i fakt, že původně zastavené očkování proti TBC bylo opět obnoveno,“ vysvětluje motivaci projektu Holická.

Mária Holická se s nápadem na projekt v Rumunsku vypravila do Mexika na globální konferenci IFMSA. Na informačním stánku, zde také propagovala univerzitu. Foto: Archiv M. Holické.

Vyslání studentů do Rumunska by měla předcházet i příprava na domácí půdě – absolvují školení u MUDr. Jany Skřičkové z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy ve fakultní nemocnici. „Ve stejném týdnu sem zase na oplátku přijedou rumunští studenti, aby se na toto oddělení také podívali a vůbec poznali české zdravotnictví. Přitom se seznámí s českými studenty a odjedou s nimi zase zpátky do Rumunska,“ popsala Holická, jak bude probíhat výměnný pobyt.

Možnost zúčastnit se stáže mají všichni studenti vyšších ročníků medicíny z Masarykovy univerzity. Jde však podle Holické o pilotní ročník tohoto typu zahraniční praxe a bude určen jen pro přibližně pět studentů. Ti budou muset projít výběrovým řízením založeným na jazykovém testu z angličtiny. Znalost rumunštiny bude ale větší výhodou.

Podobné typy stáží v zemích po celém světě nabízí IFMSA na Lékařské fakultě MU už několik let. Studenti mají možnost vyjet na zahraniční kliniky například do Egypta, Francie, Španělska, Turecka, Mexika a do řady dalších zemí po celém světě. Každý rok jich takovým způsobem vycestuje kolem šedesáti. Podle Holické se přitom stáže těší neobvykle velké podpoře fakulty, která nejen že zabezpečuje studentům stipendia, ale pomáhá i studentům, kteří ze zahraničí přijedou sem. „Podporu naší fakulty nám závidí na všech lékařských fakultách v Česku. Máme opravdu nejlepší podmínky,“ pochlubila se Holická.