„Franz Werfel je nejen pevnou součástí literární a kulturní vizitky naší země, také werfeliánky a werfeliáni jsou vyslanci literatury a kultury naší země,“ řekla ve svém projevu rakouská spolková ministryně pro vědu a výzkum Beatrix Karlová při dubnové ministerské recepci, která se konala v rámci dvoudenní germanistické konference Franze Werfela.

Stipendium Franze Werfela je určeno pro mladé univerzitní učitele v zahraničí, kteří se ve svém výzkumu zabývají rakouskou literaturou a je podle ministryně „služebně nejstarším stipendijním programem ministerstva pro vědu a zároveň tím nejúspěšnějším programem v oblasti mezinárodní mobility.“

Stipendium ministerstvo poprvé vypsalo v roce 1992 pro uchazeče ze střední a východní Evropy, od roku 1997 se vypisuje pro celý svět. Většina stipendistů pochází z bývalého východního bloku – nejsilněji jsou zastoupeny Maďarsko, Rumunsko, Polsko a Česko, nechybí však např. ani stipendisté z USA,  Mexika, Tuniska nebo Kamerunu.

Ročně se přiznává nanejvýš sedm stipendií. Uchazeči musejí pracovat v oboru literárněvědné germanistiky, lingvistika je podporována jen ve výjimečných případech. Stipendisté mohou působit jako hostující badatelé na rakouských pracovištích, v knihovnách, archivech a výzkumných ústavech. Na stipendium navazuje dlouhá fáze dodatečné péče, která sahá od promoce až po habilitaci (včetně habilitačního stipendia), resp. i po ní. Stipendium prochází evaluačním řízením jako program excelence.

Do budoucna se počítá i s hlubším propojením stipendia s programem Rakouských knihoven rakouského ministerstva zahraničí (v Česku jich je sedm), někteří stipendisté pracují ostatně jako jejich vědečtí poradci (jediným stipendistou z MU je Roman Kopřiva z Ústavu germanistiky FF MU).