Česko-francouzské studium veřejné správy (MFTAP) probíhá ve spolupráci ESF MU a Institut de Préparation a l’administration générale – Université de Rennes I (IPAG) pod záštitou Francouzského velvyslanectví v Praze od roku 1999. Jedná se o navazující magisterské studium, výuka je vedena z poloviny ve francouzštině a z poloviny v češtině. Absolventi získávají titul inženýr ekonomie Masarykovy univerzity a diplôme d’université z Rennes.
Již od založení tohoto studijního oboru je jeho součástí povinná měsíční stáž ve Francii. Loni poprvé mohli studenti tuto stáž absolvovat v délce tří měsíců. Prodloužení stáží bylo umožněno díky finanční podpoře Evropského společenství v rámci programu Leonardo da Vinci. Úspěšnou realizaci projektu podpořila také Komerční banka.

Stáže jsou v souladu se zaměřením studijního oboru směřovány do institucí veřejné správy v České republice i ve Francii. To umožňuje studentům poznat fungování těchto institucí v odlišném sociálním a kulturním prostředí, což je nesporným přínosem. Ostatně závěrečné zhodnocení stáží před komisí i níže uvedené názory účastníků to potvrzují. Proto věříme, že tradice tříměsíčních stáží ve Francii bude pokračovat. Více informací o tomto programu je možné nalézt na http://www.econ.muni.cz/mftap.

V souvislosti se stážemi studentů se rovněž podařilo uskutečnit projekt Evropského společenství Leonardo da Vinci


Lenka Tuháčková
Tři měsíce, které jsem strávila na stáži v Rennes v Bretani, byly pro mě bohatou zkušeností a byly velmi příjemné. Zpočátku jsem z toho měla strach, protože organizace ve stylu „na poslední chvíli“ mi moc nevyhovuje, ale nakonec byl celý pobyt skvělý. Absolvovala jsem stáž na oddělení zahraničních vztahů města Rennes, kde jsem se setkala s velmi přátelským kolektivem. Byla mi svěřena práce na projektu Dnů české kultury a podílela jsem se na přijetí české delegace v čele s primátorem Brna a zastupiteli města. Práce pro mě byla velice zajímavá a hlavně jsem ocenila, že se mohu aktivně podílet na činnosti oddělení zahraničních vztahů. Během svého pobytu jsem měla příležitost cestovat a poznat krásy Bretaně, její kulturu a ochutnat místní speciality. Určitě bych každému návštěvu této části Francie a hlavně města Rennes doporučila.

Lucie Železná
Francouzskou stáž jsem absolvovala na úřadu místní samosprávy Regionu Bretaň v oddělení koordinace evropských programů. Toto oddělení má tři hlavní činnosti. Kontroluje program pro Cíl 2, který je financován z fondu ERDF, dále se věnuje dohledu nad programem Leader+ a Regionálním inovačním programem. Během stáže jsem se věnovala nejen seznamování s fungováním instituce a její organizací, ale také různorodým praktickým úkonům – přípravě smluv, zakládání nových složek pro jednotlivá opatření atd. Stáž v této instituci vřele doporučuji tomu, kdo se alespoň trochu zajímá o evropské fondy a chce získat praktické zkušenosti v této oblasti.

Studentky česko-francouzského studia veřejné správy (MFTAP), které se v roce 2005 zúčastnily tříměsíční stáže v různých institucích veřejné správy ve Francii. Zleva nahoře: Lenka Řiháčková, Vladimíra Šímová, Lucie Železná, Radka Luzarová, Dana Zimová, Markéta Staňková. Dole: a Rousková, Štěpánka Boušková.


Dana Zimová
Tříměsíční stáž jsem strávila v rámci studia Master Franco-tchčque v Rennes v instituci veřejné správy. Zpočátku jsem měla problém s příjmem na Prefektuře departementu, kde přestože jsem měla připravený „badge“ s fotkou a podepsanou „Convention de stage“ – tedy smlouvu o stáži, oznámili mi, že bohužel už pro mě nemají místo a že tedy mohu jít domů. Tímto přístupem jsem byla trochu zaskočená i proto, že jsem věděla, že stáž musím absolvovat a je nezbytná pro obdržení diplomu. Náhodou jsem na chodbě prefektury potkala animátorku pro další vzdělávání zaměstnanců prefektur a delegátku Mezidepartementové delegace pro další vzdělávání, která mi nabídla změnit místo stáže a absolvovat tři měsíce na delegaci pro další vzdělávání. Přístup, zaměstnanci i prostory prefektury regionu byly o hodně příjemnější než na předchozí prefektuře departementu. Stáž pro mne byla přínosná nejen z profesionálního, ale i osobního hlediska. Díky návštěvám jiných institucí, na základě rozhovorů a setkání se zaměstnanci různých státních úřadů jsem poznala nejen fungování veřejné správy ve Francii, ale i blíže kulturu a život Bretonců. Závěrem snad dodám jen to, že se máme ještě co učit – hlavně to umění žít, profitovat z volného času, trávit hodiny u stolu s jídlem a užívat života.

Radka Luzarová
Francouzskou stáž jsem strávila v asociaci Gîtes de France, která se zabývá rozvojem agroturistiky a venkovské turistiky. Jejím cílem je podporovat pobyty rodin s dětmi ve venkovském prostředí. Tato stáž se mi velice líbila, práce byla velmi zajímavá. Podílela jsem se na skoro celém procesu přípravy a vzniku venkovské usedlosti, což pro mne bylo velice zajímavé, protože žádnou podobnou instituci jsem z České republiky neznala. Pobyt ve Francii byl po všech stránkách příjemný. Byla jsem ubytovaná na kolejích, které vcelku vyhovovaly až na to, že spolubydlící z kolejí mi kradly jídlo z ledničky. Celkově jsou Francouzi příjemní, na pobyt si rozhodně stěžovat nemůžu. Menší problémy vznikaly pouze v případě spolupráce s IPAGem, který nám měl sice pomáhat, ale bylo to spíše naopak – problémy rozhodně neřešil. Ale jinak byl pobyt i stáž bez chyby.

Ivana Svobodová
Tři měsíce ve francouzské veřejné instituci považuji za velkou zkušenost a příležitost. Pracovala jsem na Daňovém centru v Rennes, které je přímo v kontaktu s poplatníky, fyzickými i právnickými osobami. Sami Francouzi mají k daňové správě poměrně negativní postoj (daně platí neradi, ale na svých sociálních výhodách velmi lpí) a považují ji za suchou a nezáživnou. Moje zkušenost byla přesně opačná – nejen že všichni kolegové byli milí a vstřícní, ale mohla jsem se i zúčastnit tzv. „příjmu poplatníků“, kteří k nám přicházeli se svými daňovými problémy. Viděla jsem tak skutečný „vzorek“ francouzské populace: lidi v různých finančních i rodinných situacích, více či méně vzdělané, s hovorovou i spisovnou francouzštinou… Zároveň jsem tak pronikla do neskutečně komplikovaného daňového systému ve Francii, částečně i do systému sociální podpory, ale i do nejběžnějších starostí obyčejných Francouzů. I když daňová správa nebyla moje původní volba, jsem nakonec moc ráda, že jsem mohla být právě tam.

Zuzana Darmopilová, doktorandka na ESF a koordinátorka MFTAP
a Marek Pavlík, doktorand na ESF a koordinátor programu Leonardo