Masarykova univerzita vysílá každý rok na studijní pobyty do zahraničí celou řadu studentů. Jejich počet neustále roste a je pochopitelné, že drtivá většina z nich svou zahraniční zkušenost získává v rámci Evropy. Někteří studenti, a není jich málo, však mají to štěstí a vyzkoušejí studium v zámoří. V této chvíli je MU oficiálně zastoupená na všech kontinentech s výjimkou Austrálie. Studenty MU nalezneme například v Brazílii, Kanadě, Japonsku, Jižní Africe a na řadě dalších míst světa. Pokud bychom počítali jen studenty vyslané oficiálně univerzitou vyjíždějící v rámci meziuniverzitních dohod nebo se statusem freemover (do této skupiny nelze počítat studenty s individuálními stipendii nebo vyjíždějící v rámci mezivládních dohod), v minulém roce vycestovalo celkem čtyřicet tři studentů do devíti mimoevropských zemí. Konkrétních programů, v jejichž rámci se dá vycestovat do zámoří, je celá řada. Nejstarším způsobem je studentská výměna na bázi bilaterálních dohod. MU má podepsaných šedesát osm smluv, z nichž devatenáct je sjednaných s mimoevropskými partnery. Další dohody jsou pak uzavřené na fakultních úrovních. Nelze říci, že každá smlouva v sobě automaticky zahrnuje studentskou mobilitu, ale stále tak alespoň nabízí základnu, na které by se mobilita dala realizovat.

Judita Minczingerová, která studuje na University of Tennessee, na největší místní atrakci Rock City, odkud je vidět na sedm států USA.


Centrum zahraničních studií vždy od ledna zjišťuje, za jakých podmínek by naši studenti mohli na partnerských institucích studovat v příštím akademickém roce. Přitom se snažíme o spravedlivý přístup, takže v případě, že by studium bylo výrazně dražší, než by bylo únosné pro běžného studenta MU, raději se výměny zříkáme. Zdá se, že v příštím roce bychom tak vysílali čtyři studenty do USA, tři studenty do Kanady, dva do Japonska, dalšího studenta pak na univerzitu do Koreje a poslední by cestoval do Brazílie. Konkrétní podmínky jednotlivých pobytů jsou různé, ale měly by být finančně únosné pro všechny studenty MU. Přihlášky na tyto výměnné pobyty bude možné podávat do 16. března na CZS.

Program ISEP

Velké možnosti plynou pro naše studenty také z členství MU v univerzitních organizacích a sítích. Studentsky nejatraktivnější z nich je pravděpodobně program ISEP, díky kterému mají úspěšní kandidáti možnost vybrat si ze široké nabídky amerických, kanadských, latinskoamerických a asijských univerzit. Student hradí školné, ubytování a stravu na domácí instituci a na hostitelské straně má toto vše zdarma – v praxi student MU školné samozřejmě neplatí. V roce 2006 přes program ISEP vycestovalo do USA, Kanady, Japonska a Mexika jedenáct našich studentů. Uzávěrka pro tento program bývá pravidelně v prosinci, a to vždy pro akademický rok, který začíná v následujícím srpnu/září.

Monika Jamborová na University of Tasmania v Austrálii.


Studium v Austrálii

Možnost studia v Austrálii se našim studentům otevírá díky členství MU v Utrechtské síti. Již v červenci 2007 by měli odcestovat dva studenti MU do Austrálie, kde by měli studovat dva semestry na jedné z členských univerzit sítě (celkově se jedná o sedm institucí), a to dle preferencí studenta. Poněvadž australský akademický kalendář je opačný než ten náš, student bude mít od prosince do února téměř tříměsíční prázdniny, během kterých bude mít možnost legálně pracovat. Uzávěrka přihlášek je 21. února na CZS, kde se dá také získat více informací.

Specifická stipendia

Další způsob, jak studovat rok v zámoří, nabízejí specifická stipendia, na kterých se CZS podílí převážně jen podáváním informací. Z nich je vhodné upozornit především na velice prestižní roční stipendium Jiřího Hanzelky na Bard College ve státě New York, o které se mohou studenti MU ucházet společně se studenty z Univerzity Karlovy a Univerzity Komenského v Bratislavě. Toto stipendium pokrývá všechny náklady se studiem a pobytem, ale především umožňuje studovat na jedné z nejlepších škol zaměřených na humanitní obory ve Spojených státech. Obdobně se českým a slovenským studentům nabízí Paul Robitschek stipendium na University of Nebraska-Lincoln. I u tohoto stipendia je většina nákladů pokryta z prostředků nadace a ucházet se o ně mohou studenti všech oborů. Do kategorie specifická stipendia by bylo možné zařadit i stipendium, které vypisuje Tchajwanská ekonomická a kulturní kancelář. Tato nabídka umožňuje studentům MU studovat na některé z tchajwanských univerzit.

MU rozšiřuje kontakty
Dříve byl hlavní zájem univerzity kladen na studium v USA, respektive v Severní Americe, v ale posledních letech jsme svědky toho, že MU rozšiřuje své kontakty a jméno. V důsledku toho se otevírají i možnosti studia v dalších oblastech světa.
 
Martin Glogar,
Centrum zahraničních studií