Široké spektrum možností pro výjezdy do zahraničí za účelem studia či výzkumné práce se otevírá studentům a vědeckým pracovníkům. Každý z nás zvažuje, zda bude realizovat svoji stáž či studijní pobyt v evropské zemi nebo zvolí delší trasu směrem Asie či Amerika. Jednou z atraktivních možností pobytu a cílovou zemí se může stát právě náš největší soused a zároveň významný obchodní partner – Německo. Německo nabízí českým studentům a výzkumným pracovníkům prostor pro aktivní vědecko-výzkumnou spolupráci, vyznačuje se vysokým akademickým standardem univerzit či mezinárodně uznávanou kvalitou vysokoškolského vzdělávání. Největším přínosem v podpoře studentské mobility a mobility akademických pracovníků je rozsáhlá a všestranná činnost Německé akademické výměnné služby (DAAD) se sídlem v Bonnu, která je v současnosti jednou z největších organizací na světě zabývající se výměnou na poli vědy a výzkumu.
DAAD s dlouholetou tradicí (založena již v roce 1925) podporuje v České republice stipendijní programy (výzkumná stipendia pro doktorandy a mladé vědce, výzkumné pobyty pro vysokoškolské učitele a vědce apod.). Svojí atraktivní nabídkou oslovuje studenty všech oborů. Jako příklad můžeme jmenovat stipendium Mummertových pro technické a ekonomické obory, Lebnitzovo stipendium pro doktorandy a postdoktorandy přírodovědných oborů nebo předdiplomní stipendia pro studenty germanistiky. Organizace DAAD podporuje i mladé umělce (studenty výtvarného umění, herectví, tance, režie apod.). V neposlední řadě poskytuje prostor pro realizaci postdoktorských výzkumných stipendií v oblasti biotechnologie (lékařská, technická či molekulární).
Vedle individuální podpory českým studentům se snaží zapojit německé a zároveň české vysoké školy a vědecká pracoviště do partnerské spolupráce (díky uzavření smluv o spolupráci škol a partnerství mezi rektory daných vysokoškolských institucí), která funguje na bázi vzájemné výměny českých a německých akademických pracovníků, studentů i absolventů. V rámci tohoto projektu, který se nazývá Ostpartnerschaften, DAAD podporuje i Masarykovu univerzitu. Kromě příspěvku na konference přijímá ústav germanistiky MU od DAAD každý rok vysokoškolské učitele a lektory s cílem rozšíření a prohlubování znalosti německého jazyka a německé kultury. Němečtí lektoři, jazykoví asistenti či hostující profesoři přispívají k modernizaci výukových metod, konzultují s českými studenty závěrečné, diplomové či disertační práce nebo se podílejí na společenských výzkumných projektech. Organizace DAAD financuje jak mobilitu učitelů z MU, tak i z německých partnerských univerzit, která probíhá v rámci tzv. družebních pobytů. Pedagogičtí pracovníci Masarykovy univerzity tak mohou navštěvovat univerzitu v Regensburgu a v Greifswaldu a naopak tamější pedagogové mohou přijíždět na MU. Univerzita Greifswald nabízí z finančních prostředků DAAD také stipendium pro české studenty na studium v Německu, stejně jako německým studentům na studium v Brně. V minulosti byla podobně financována i mobilita studentů germanistiky MU (z FF i z PdF), kteří mohli studovat několik měsíců na univerzitě v Regensburgu.
Organizace DAAD ročně udělí českým studentům a vědcům přes sto třicet stipendií. Kromě toho pořádá za spolupráce německých univerzit letní školy (tři až čtyři týdny) pro studenty z východní Evropy a financuje projektovou činnost. Konkrétní informace o nabízených stipendiích DAAD, která jsou dotována z prostředků ministerstva zahraničí Německa, Spolkového ministerstva pro vzdělávání a výzkum a finančních fondů EU, lze najít na webových stránkách Informačního centra DAAD www.daad.cz nebo na webových stránkách DAAD www.daad.de.