Měla jsem možnost poznat práci na odboru vnějších vztahů Masarykovy univerzity. Naštěstí jsem tady na univerzitě mohla mluvit anglicky – náš přípravný kurz češtiny totiž trval jen šest dnů. A tak jsme si byli schopni koupit nějaké ty rohlíky v pekárně a zeptat se na cestu, víc nic. Celou dobu našeho pobytu jsme se snažili naučit česky líp a nakonec jsme byli i docela úspěšní při objednávání jídla v restauracích. Naším největším úspěchem na konci našeho pobytu v Brně bylo, že jsme už dokonce věděli, co si objednáváme, ještě před tím, než jsme viděli samotné jídlo. Ale – jakmile na nás někdo promluvil česky – i když slovíčky, která jsme měli znát – najednou jsme začali panikařit, že musíme reagovat rychle a že ničemu nerozumíme. Nicméně lidé v Brně byli vždycky velmi přátelští, zasmáli se a snažili se nám pomoct zvádnout celou situaci.
Všichni z nás si pobyt v Brně opravdu užili. Možná to mělo něco společného také s množstvím piva, které jsme vypili v restauracích ve městě, a se zajímavou hudbou, kterou jsme tady poslouchali.
Bylo to ale určitě taky tím, že jsme v Brně pořád objevovali něco nového – zajímavou architekturu, divadla, galerie a spoustu dalších věcí. O víkendech jsme měli možnost cestovat do dalších moravských měst, jako byla Telč, Třebíč nebo Olomouc, a poznat i jiné části Moravy.
Na konci jsem byla trochu smutná, že musím odjet, ale odvezla jsem si spoustu zážitků z Brna a ze setkání s jeho obyvateli, a doufám, že se sem zase vrátím.
Program Kafka
Partnerské město Lipsko již třetí rok spolupracuje s městem Brnem na programu KAFKA – výměnných stážích univerzitních studentů obou měst v úřadech, firmách a městských i státních institucích. Letos navštívilo Brno jedenáct studentů, dva z nich působili na stáži na Masarykově univerzitě.