Prorektorka pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová předala 7. listopadu ve Velké aule Karla Engliše na právnické fakultě cenu absolventům doktorského studia na Masarykově univerzitě, kteří byli vybráni na základě několika kritérií. Mezi ně patří úspěšné ukončení studia ve standardní době čtyř let prodloužené maximálně o jeden rok a současné získání kvalitních výsledků výzkumu zahrnutých v disertační práci. Letos ocenění získalo 31 doktorandů spolu se svými školiteli a konzultanty, kteří se na přípravě práce významně podíleli.
„Doktorské studium je jedním z klíčů k posunu naší univerzity. Vy jste vše zvládli, a to s excelentními výsledky. Umíte zabrat v okamžik, kdy je to potřeba, a ten okamžik je vlastně neustálý. Umíte vstřebat neúspěchy a přetavit je v konečný úspěch. Plníte masarykovské: Svět se naplňuje prací, prací každodenní, prací drobnou,“ řekl v úvodním slově rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Poděkoval také školitelkám a školitelům a konzultantkám a konzultantům za jejich práci. „Je hodně těžké dotáhnout vše ke zdárnému konci a my přemýšlíme, jak i toto ještě lépe ohodnotit.“
Prorektorka Šárka Pospíšilová pak kromě poděkování připomněla, že v loňském roce studovalo na Masarykově univerzitě necelých 2500 doktorandů z celkem 20 tisíc v celé České republice. Do pěti let od zahájení absolvovalo své doktorské studium 137, celkem jich pak získaly doktorský titul asi tři stovky. „Daří se nám pomaličku zvyšovat procento těch, kteří končí doktorské studium v regulérní době. Stále je tu však velká studijní neúspěšnost, a to přes 50 procent,“ uvedla prorektorka. Doplnila, že MU se snaží zlepšovat finanční podmínky doktorandů, kdy loni garantovala jejich minimální příjem ve výši 16 tisíc korun.
Za akademický rok 2023/2024 ocenila prorektorka následující týmy (seřazeno abecedně dle příjmení absolventa):
Vasileios Apostolopoulos a Pavel Janíček
Studijní program Chirurgie a reprodukční medicína. Teoreticky, experimentálně i klinicky Apostolopoulos prokázal stejnou kvalitu dvou materiálově i finančně odlišných typů kolenní endoprotézy.
Radovan Coufal a Michal Horsák
Studijní program Ekologická a evoluční biologie. Coufal zkoumal biodiverzitu rašelinišť a pramenišť a jejich stabilitu vůči změnám klimatu.
Veronika Fedorová a Dáša Bohačiaková
Studijní program Biomedicínské vědy. V rámci své práci Fedorová studovala raný vývoj lidského nervového systému a schopnost jeho sebeobnovy.
Michael Teodor Grey a Ivan Rektor
Studijní program Neurovědy. Grey sledoval důsledky nárůstu objemu lézí bílé hmoty jak vlivem stáří, tak u pacientů s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.
Jakub Holuša a Daniel Nývlt
Studijní program Fyzická geografie. Díky širokému mezioborovému záběru aplikovaných vědních přístupů Holuša komplexně popsal hlavní faktory vzniku a morfologické vlastnosti eolického komplexu Moravské Sahary během poslední doby ledové.
Pavla Hujová, Tomáš Freiberger a Přemysl Souček
Studijní program Biomedicínské vědy. Během studia Hujová experimentálně a za pomoci široké škály metod zkoumala faktory ovlivňující sestřihové aberace genů, což jsou mutace patřící mezi časté příčiny mendelovsky děděných onemocnění.
Jakub Chini a Martin Kvizda
Studijní program Hospodářská politika. Chini se věnoval výzkumu míry konkurence v železniční osobní dopravě a v energetickém průmyslu.
Lucia Janáčová a Pavel Bouchal
Studijní program Biochemie. Janáčová se zaměřila na studium molekulárních mechanismů metastázování solidních nádorů a možnosti jejich terapeutického zacílení.
Tomáš Janoš, Pavel Čupr a Lucie Bláhová
Studijní program Životní prostředí a zdraví. Janoš se zabýval hodnocením zdravotních rizik spojených s expozicí člověka chemickým látkám.
Miroslav Jurčík a Kateřina Lojdová
Studijní program Školní pedagogika. Ve své práci Jurčík studoval typy profesní identity učitelů Montessori škol a významně tak přispěl k porozumění specifikům Montessori pedagogiky.
Michal Kiaba a Adam Dubroka
Studijní program Fyzika. Kiaba se věnoval studiu vlastností ultratenkých vrstev kovových materiálů a experimentálně potvrdil jejich chování předpovězené před padesáti lety.
Matej Kosiba a Norbert Werner
Studijní program Fyzika. Pomocí strojového učení analyzoval Kosiba kupy galaxií a katalogizoval extragalaktické zdroje přispívající ke kosmickému rentgenovému pozadí.
Kamil Kovaříček a Radek Ruban
Studijní program Teoretické právní vědy. Kovaříček studoval vliv systému zachování kapitálu na fungování kapitálových společností a fungování jejich základních korporačních institutů.
Denisa Krásná a Martina Horáková
Studijní program Literatury v angličtině. V nejrůznějších severoamerických kulturních a literárních kontextech sledovala Krásná komplexní vztah mezi kolonialismem a různými formami reálného či metaforizovaného násilí, především ve vztahu k menšinovým skupinám.
Barbora Lofajová Danielová a Petra Goláňová
Studijní program Archeologie. Danielová zkoumala lidské aktivity v krajině severozápadního Slovenska od pravěku do počátku stěhování národů.
Petr Macháč a Jiří Pinkas
Studijní program Chemie. Pomocí široké škály metod studoval Macháč možnosti syntézy, porozitu a termickou stabilitu porézních materiálů s využitím na poli katalytické chemie.
Felizardo Armando Muianga a Světlana Hanušová
Studijní program Didaktika cizího jazyka. Muianga se zaměřil na výzkum formativního hodnocení ve výuce angličtiny v Mosambiku, a zejména na připravenost učitelů k poskytování tohoto typu hodnocení.
Vojtěch Mýlek a Lenka Dědková
Studijní program Psychologie. Hlavním tématem jeho výzkumu je sociální využívání internetu dospívajícími, zejména online komunikace a osobní setkávání s lidmi, které znají pouze z internetu.
Jana Navrátilová a Zuzana Šalamounová
Studijní program Pedagogické vědy. Navrátilová studovala problematiku diferenciace žáků uvnitř základních škol.
Jana Nenadalová, Luboš Bělka a Jakub Cigán
Studijní program Religionistika. Ve svém výzkumu náboženské zkušenosti se zaměřila na studium pocitu přítomnosti nadpřirozeného aktéra už na elementární senzorické úrovni.
Martina Novotná a Alena Pospíšil Macková
Studijní program Mediální a žurnalistická studia. Jejím tématem jsou online politické diskuse a vnímání a důsledky neslušnosti a netolerance v komunikaci.
Tereza Novotná a Jakub Harašta
Studijní program Teoretické právní vědy. Na pomezí práva a počítačové lingvistiky pomocí metod zpracování přirozeného jazyka analyzovala Novotná soudní rozhodnutí vrcholných soudů České republiky.
Pavel Ostrý a Vladimír Richter
Studijní program Hudební teorie a pedagogika. Ostrý se zaměřil na studium osoby a díla Jiřího Ignáce Linka jako představitele fenoménu českých a moravských kantorů 18. století.
Karolina Poredská a Vladimír Zbořil
Studijní program Vnitřní lékařství. Poredská se věnovala výzkumu Crohnovy choroby a jejího znovuobjevení po chirurgickém odstranění zasažené části střeva.
Tereza Prokopová, Andrea Pokorná a Jan Maláska
Studijní program Anesteziologie, intenzivní medicína a algeziologie. Prokopová zkoumala fenomén morálního distresu u zdravotnických pracovníků nejen v souvislosti s pandemií COVID-19, ale rovněž v souvislosti s paliativní péčí a jejím poskytováním v prostředí intenzivní péče.
Michal Racyn a Josef Šaur
Studijní program Areálově-filologická studia. Racyn studoval vývoj a proměny Eurasijství, ideologicko-politického hnutí v průběhu 20. století v prostředí ruské emigrace a zkoumal transformaci vybraných aspektů Eurasijství v prostředí Sovětské akademie.
Kamila Říhová, Petr Beneš a Jarmila Navrátilová
Studijní program Molekulární a buněčná biologie a genetika. Říhová zkoumala signální dráhy, které se uplatňují při vývoji kostí a jejichž deregulace přispívá k tvorbě kostních nádorů.
Ondřej Schindler, Radka Svobodová a Tomáš Raček
Studijní program Biomolekulární chemie a bioinformatika. V rámci doktorského projektu studoval Schindler vývoj a dostupnost empirických metod pro výpočet parciálního atomového náboje.
Kamil Sobek a Zdeněk Losos
Studijní program Geologie. Sobek se věnoval systémům pevných roztoků v minerálech.
Michaela Šaradín Lebedíková a David Šmahel
Studijní program Mediální a žurnalistická studia. Lebedíková studovala dopady vystavení dospívajících sexuálně explicitním obsahům.
Samuel Žilinčík a Lubomír Kopeček
Studijní program Politologie. Žilinčík zkoumal možnosti využití poznatků současné vědy o emocích k lepšímu pochopení vojenské
strategie.