Technologie, díky které si každý může na malém zařízení vytvořit v podstatě libovolný předmět, stále působí jako ze sci-fi filmu. Přesto je 3D tisk či RapidPrototyping už každodenní součástí práce některých akademiků a studentů z řady fakult Masarykovy univerzity.
Princip, na kterém 3D tiskárny fungují, je vcelku jednoduchý. Stačí mít samotnou 3D tiskárnu, počítačový 3D model a materiál, ze kterého se má tisknout. Model lze navrhnout v editoru, vytvořit podle existujícího předmětu, stáhnout z internetu nebo vytvořit z fotografií.
Podle 3D modelu již tiskárna může vytvářet samotný předmět. Výrobních postupů je celá řada. Některé 3D tiskárny nanáší roztavený plast v tenkých vrstvách, dokud nevytvoří požadovanou věc. Jiné osvětlují přesná místa ve zvláštním gelu, který v místě ozáření vytvrdne právě do tvaru výsledného výtisku. Další tiskárny takový gel vstřikují do průhledné látky a k ozáření dojde až v okamžiku, kdy je v nosné látce vytvořen bezchybně celý předmět. Další typ 3D tiskáren spéká prachová zrníčka materiálu laserem nebo plamenem či je slepuje lepidlem.
Kromě plastu a gelů umí 3D tiskárny pracovat i s kovy, betonem, cukrem, čokoládou či třeba škrobem. Tak jako je velké množství použitelných materiálů, přibývá i věcí, které byly úspěšně vytištěny. Podařilo se již vytisknout čokoládovou figurku, narozeninový dort i dům. 3D tiskárny přitom umí vytisknout i řadu předmětů a tvarů, které dříve nebylo možné vyrobit.
Velké využití má tato technologie ve výrobě modelů, malosériových výrobků či výrobků na míru. Kupříkladu mladoboleslavská Škoda již řadu let úspěšně používá 3D tisk při vývoji nových modelů aut. Známá je i výroba kloubních náhrad přesně přizpůsobených na míru pacientovi. Náhrady navíc mají speciální tištěný povrch, který podporuje růst kosti, a pomáhá tak v léčbě.
V blízké budoucnosti se očekává rozšíření domácího 3D tisku. Zastánci jeho využití předpovídají, že místo současného nakupování fyzického zboží bude zanedlouho možné si stáhnout 3D model a zboží si vyrobit doma. Již nyní si lze podobným způsobem pořídit i vlastní 3D tiskárnu. Projekt RepRap úspěšně směřuje ke zjednodušení výroby tiskárny tak, aby bylo možné ji sestavit z jednotlivých výtisků doplněných o běžně dostupné součástky.
Na Masarykově univerzitě se 3D tiskem zabývá řada různých pracovišť. Fakulta informatiky provozuje ateliér vybavený 3D tiskárnou, kde se studenti i akademici seznamují s technologií a jejími možnostmi. Na právnické fakultě se konalo setkání zástupců firem, které se 3D tiskem zabývají, s akademiky a právníky, jehož tématem byly nové právní problémy, které tato technologie přináší.
Doba, kdy si doma vytiskneme nový telefon a na dovolenou pojedeme s malou tiskárnou namísto kufru plného oblečení, je jistě velmi vzdálená a možná nikdy nepřijde. Přesto se však tato technologie již pevně uchytila v řadě oborů a přináší nové výhody a řešení, která budeme stále častěji potkávat. Jeden takový výtisk už nyní najdeme před Univerzitním kinem Scala – pomocí 3D tisku byl vytvořen model Brna na Moravském náměstí.
Autor je doktorand právnické fakulty.