Česká vláda včera schválila návrh státního rozpočtu, který vysokým školám bere 700 milionů z jejich rozpočtu na rok 2016 v celkovém objemu přibližně 20 miliard. To se zcela nepochopitelně děje v době rekordního hospodářského růstu.
Třeba Německo naopak přidávalo univerzitám i v nejhlubší krizi, aby investovalo do budoucnosti. Ministryně Kateřina Valachová se snaží tento škrt zmírnit v rámci rozpočtu ministerstva školství, ale faktem je, že patrně bude oproti letošnímu roku nakonec chybět asi 400 milionů. Ještě v březnu přitom slíbil premiér Sobotka rektorům vysokých škol, že škrty nebudou.
Záminkou má být snižování počtu studentů. A to je další absurdita, protože když počty studentů v minulosti rostly, rozpočet se nezvyšoval. Naopak v době krize kolem roku 2009 se také škrtalo. Současné výdaje na jednoho studenta jsou tak dokonce nižší, než byly v roce 2006, a patří vůbec k nejnižším mezi zeměmi OECD.
Dosavadní stagnaci rozpočtu při snižování počtu studentů považovaly vysoké školy za minimální nápravu chyb z minulosti a cestu ke zvyšování kvality studia. Nyní ale nastává krok zcela opačným směrem.
K tomu je potřeba ještě přičíst, že v důsledku nízké akceschopnosti českých vlád nastane v roce 2016 téměř roční pauza v čerpání evropských fondů, které v posledních pěti letech částečně suplovaly veřejné financování vysokých škol ze státního rozpočtu.
Rektoři teď samozřejmě musí dále jednat, ale věrohodnost vládní politiky je vepsí...
Autor je rektorem Masarykovy univerzity.