
"Skupina Manowar již v minulosti spolupracovala se zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů a přes vedení filharmonie vznikla idea zapojení českých sborů," vysvětluje Vladimír Richter, vedoucí katedry hudební výchovy na PedF, který sám se sborem na festivalu vystupoval.
Pěvecký sbor MU, který byl založen teprve před rokem, se dostal do povědomí české sborové veřejnosti na červnové mezinárodní soutěži Svátky písní, jíž se v Olomouci letos zúčastnilo 175 sborů. Sbor vystupoval v Redutě v kategorii smíšených sborů do 25 let a v kostele sv. Mořice v kategorii duchovní a církevní hudby. V obou kategoriích se mu podařilo vyhrát hlavní cenu a postoupil tak spolu se 6 dalšími sbory, mezi nimiž byly např. sbory z Estonska a Singapuru, do soutěže o absolutního vítěze festivalu. "Sbor zřejmě zaujal dramaturgií a repertoárem," říká sbormistr Michal Vajda a Vladimír Richter dodává: "Stali jsme se absolutním vítězem soutěže a výsledkem bylo zřejmě i pozvání na festival Earthshaker. Byli jsme také pozváni na světovou sborovou olympiádu do Číny, která se koná příští rok, ale z finančních důvodů si samozřejmě účast dovolit nemůžeme."
Nabídku zúčastnit se festivalu Eartshaker Fest dostal sbormistr Michal Vajda až v červnu tohoto roku, kdy se mu ozval skladatel a dirigent zlínské Filharmonie B. Martinů Petr Pololáník, syn brněnského rodáka a známého skladatele Zdeňka Pololáníka. "Bylo to na poslední chvíli a my jsme měli za úkol sehnat padesátičlenný sbor a protože někteří sboristé již měli na léto domluveny jiné aktivity, museli jsme si vypůjčit děvčata z fakultního sboru a já a Vladimír Richter jsme se také ocitli v pozici zpěváků." říká Vajda. Společně s Filharmonií B. Martinů a Brněnským filharmonickým sborem Beseda brněnská, u jehož zrodu stál Leoš Janáček a který dnes řídí regenschori na Petrově Petr Kolář, vytvořili stočlenný sbor a stočlenný orchestr, který obklopoval z obou stran ve třech patrech hlavní pódium, na němž vystupovala skupina Manowar.

Členky Pěveckého sboru Masarykovy univerzity Veronika Knopová a Petra Fusíková v objetí Marco Hietala - baskytaristy finské skupiny Nightwish, která vystoupila na metalovém festivalu Earthshaker Fest 2005.
Mezi sboristy se našli i opravdoví fandové skupiny, pro něž bylo zážitkem dostat se do blízkosti členů známých skupin a s některými i hovořit nebo se s nimi nechat vyfotit. Účinkování na festivalu tohoto typu však bylo pro sbor spíše ojedinělou akcí, která byla spíše zpestřením mezi běžnými vystoupeními, kterými se snaží sbormistr Vajda studenty motivovat k pěveckým výkonům. "Letos budeme např. hrát v Rovečném, což je vesnička u Svitav. Jednoho dne nám někdo zavolal, že slyšel, jak bezvadně jsme zpívali v Bystrém, a tak v říjnu pojedeme do kostela v Rovečném. Kostel je většinou plný lidí a s takovým vystoupením je vždy spojeno i příjemné hodování po koncertě," říká Vajda. Pěvecký sbor Masarykovy univerzity za rok své existence nelenil a jeho četné aktivity mu snad jednou dopomohou, aby více vystupoval také ve svém rodném městě Brně, kde je zatím paradoxně stále těžké prosadit se v konkurenci jiných sborů.