Národní základna v Antarktidě osiřela. Vědci jsou doma, čekají je desítky hodin studií a analýz vzorků z ostrova, ze kterého ustupuje ledovec.
BRNO Jeli na nejvíce se oteplující místo světa a cestu tam i zpět jim blokoval led na hladině moře. Dvacítka polárníků, kteří strávili 36 dní na základně J. G. Mendela v Antarktidě, přesto radost odpůrcům teorií o oteplování radost neudělá.
„Je to pouhá epizoda, která vybočí z dlouhé řady,“ komentoval nezvykle mrazivé počasí profesor Pavel Prošek, který je spoluzakladatelem stanice provozované na Antarktidě Masarykovou univerzitou.
Tým dvaceti vědců a techniků si užil své: protože byl zamrzlý průliv mezi Antarktickým poloostrovem a ostrovem Jamese Rosse, kde základna leží, někteří byli donuceni pozměnit své programy.
„Každý vědec mířící do Antarktidy ale musí mít nejen záložní plán B, ale také C a D,“ dodává jeden z polárníků Daniel Nývlt.
A tak například expertky, které se zaměřovaly na stav ryb v okolních mořích, měly na svou práci jen posledních 5 dnů, kdy ledový příkrov povolil. „Věnovaly jsme se proto studiu stavu tuleňů a bezobratlým živočichům ve vodě,“ doplnila Iva Přikrylová. Její kolegyně Šárka Mašová však hned dodává, že oněch pět dnů jim pak „nadělilo“ více druhů parazitů v rybách než celý loňský výzkum.