Brno by se rádo stalo mozkem republiky. Odpovídá tomu i mohutná výstavba výzkumných center – naposledy se předminulý týden otevírala v bohunickém kampusu Masarykovy univerzity nová část Středoevropského technologického institutu CEITEC. Pracuje tu na dvě stě vědců a špičkově vybavené laboratoře lákají do Brna i české badatele ze zahraničí. „Máme ambici, aby se Brno stalo českým univerzitním centrem,“ říká Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity.
HN: Umí město Brno využít toho, kolik je v něm studentů?
Je si této výhody dobře vědomo už celá desetiletí. Naštěstí si toho někdo ve vedení města všiml zavčasu už v 90. letech. Brno má dlouhodobý politický program spolupráce s vysokými školami, bez ohledu na to, jak se střídaly strany na radnici.
HN: Čím to je?
Město prošlo velmi dramatickým vývojem v 90. letech, kdy se opravdu nepovedly některé privatizace. Velcí zaměstnavatelé krachovali a město muselo uvažovat o reorientaci průmyslu i služeb. V těchto úvahách hrály univerzity významnou roli. Zdejší vysoké školy mají mnohem intenzivnější spolupráci s městem než třeba pražské vysoké školy. Je to výhoda ve velikosti města, které má 300 tisíc obyvatel a k tomu více než 80 tisíc studentů. Vysoké školy jsou tak významným zaměstnavatelem – Masarykova univerzita dává práci čtyřem tisícům lidí, jsme druhým největším zaměstnavatelem ve městě.
HN: Jak ta spolupráce konkrétně vypadá?
>> více na webu ihned.cz