Ponechání pravomoci jmenovat profesory v rukou prezidenta není podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka řešením. „Stát se nemá plést do toho, kdo je profesorem na které univerzitě. To mu nepřísluší,“ říká Bek v rozhovoru pro iDNES.cz. Osobně by podpořil zrušení současného systému přenosných akademických titulů.
Jednou z nejdiskutovanějších otázek novely vysokoškolského zákona, kterou minulý týden schválila Sněmovna, bylo jmenování profesorů. Tato pravomoc nakonec nadále zůstává v rukou prezidenta. Myslíte si, že to je dobré řešení za situace, kdy současná hlava státu už téměř rok odmítá podepsat jmenovací dekrety docentů Fajta, Ošťádala a Eichlera?
Žádné řešení této patové situace to není, ale to se dalo očekávat, protože všechny předložené varianty jmenování profesorů byly poměrně kontroverzní a měly řadu odpůrců. Část akademické obce se domnívá, že nestojí za to kvůli jednomu obstruujícímu prezidentovi měnit zákon. V tuto chvíli ale neexistuje většinová shoda na modelu, který by byl funkční, a proto zůstal v zákoně zakotven současný stav.
Kdo by tedy podle vás měl profesory jmenovat?
Já patřím k minoritě akademické veřejnosti, která by chtěla úplně opustit systém současných titulů a přejít na obvyklou mezinárodní praxi funkčních míst, kdy přenosný titul jako takový neexistuje. Místo toho by byla profesorská nebo docentská pracovní místa, na která by byli obsazováni lidé ve výběrovém řízení. V praxi to znamená, že když například odejdete z profesorského místa na Harvardu, tak už nejste profesor. Když vás poté zaměstnají na místě profesora Univerzity Yale, tak jste profesorem Univerzity Yale. K tomuto modelu už přešly téměř všechny evropské země. U nás má ale zatím v akademické obci malou podporu.
» více na webu idnes.cz