Za poslední rok nebylo možné otevřít okno internetového prohlížeče nebo noviny a přitom do minuty nenarazit na uprchlíky nebo varování o hnědnutí společnosti. Především online sociální sítě — v českém prostředí hlavně Facebook — se staly zrychlující se odstředivkou vyhrocených názorů, absurdních nálepek a nenávisti. Sociolog Jakub Macek se novými médii a jejich rolí jak v každodenním životě, tak v občanském chování dlouhodobě zabývá. Snažili jsme se proto spolu přijít na kloub tomu, kdo madlem odstředivky vlastně otáčí.
Podepsal jsi v létě výzvu vědců ke kultivaci zdejšího mediálního prostředí a zklidnění emocí spojených s uprchlickou vlnou. Proč?
Protože vyzývá k důležité věci. Média v České republice totiž do značné míry selhávají: podílejí se na polarizaci a radikalizaci veřejných diskurzů, místo aby na sebe brala zodpovědnost za veřejný prostor, kterého jsou aktivním spolutvůrcem. A představa některých editorů, šéfredaktorů, jmenovitě třeba vedení Mladé fronty, že jenom popisují realitu, svědčí o tom, že ti lidé buď na svých místech nemají co dělat, protože jsou jaksi nedovzdělaní a zakrývají jen svůj cynický pragmatismus, anebo jsou postojově a hodnotově kdesi, kde bych strašně nerad česká média viděl.
Celý rozhovor s Jakubem Mackem si můžete přečíst v článku To není v síti, to je v lidech.